| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Wydatki poniesione w związku ze spotkaniami biznesowymi, odbywającymi się w restauracjach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, bowiem noszą cechy reprezentacji i jako takie podlegają wyłączeniu z katalogu kosztów podatkowych. Przy konstruowaniu definicji reprezentacji, należy posłużyć się wykładnią językowo – logiczną.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 stycznia 2011 r. (III SA/Wa 836/10).

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, świadczącej usługi prawne oraz usługi w zakresie doradztwa podatkowego. W ramach współpracy z kontrahentami lub potencjalnymi partnerami biznesowymi, organizowała ona spotkania.

W zależności od okoliczności, odbywały się one w siedzibie spółki, w siedzibach kontrahentów, bądź na gruncieneutralnym, często w restauracjach. Zapraszając kontrahenta na spotkanie dorestauracji spółka ponosiła koszt posiłku z oferowanego przez nią menu.

Reprezentacja czy tylko wyjście naprzeciw standardom?

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, jeśli spotkania służą załatwianiu spraw służbowych i nie mają charakteru uroczystego, wytwornego czy okazałego?

W opinii spółki wydatki związane z zapraszaniem kontrahentów na spotkania biznesowe odbywające się w restauracjach, stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Zdaniem spółki, przedmiotowe wydatki nie stanowią przede wszystkim wyłączonej z kosztów reprezentacji, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy. Spotkania w restauracji organizowane przez spółkę, nie maja charakteru wystawnego czy wytwornego, a polegają na zapewnieniu jedynie standardowego poczęstunku.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Stwierdził, że na gruncie ustaw podatkowych należy przyjąć, że reprezentacja to działanie podatnika wiążące się z okazałością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia na aktualnych lub potencjalnych kontrahentach podatnika lub osobie trzeciej.

Efektem jest ułatwienie zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Tym samym, wydatki na przedmiotowe posiłki będą nosiły cechy reprezentacji i jako takie będą wyłączone z katalogu kosztów uzyskania przychodów.

Po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa spółka wniosła skargę do WSA, który ją oddalił, podzielając stanowisko organów podatkowych.

Komentowany wyrok wpisuje się w dominującą ostatnio linię orzeczniczą sądów administracyjnych, zgodnie z którą wydatki poniesione na posiłki podczas spotkań z kontrahentami w restauracji noszą znamiona reprezentacji, bez względu na to czy konkretny posiłek odznacza się wystawnością czy też ma charakter zwyczajowo przyjęty.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »