| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Dyrektor izby skarbowej twierdził zaś, że powołany przez wspólników art. 22 ust. 1e pkt 1 nie ma zastosowania do sprawy, bo dotyczy wyłącznie tych aportów, których przedmiotem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. W przypadku działek gruntu, mogłoby wchodzić w grę zaliczenie ich do środków trwałych, ale – w stanie faktycznym sprawy – nie jest to możliwe. Dyrektor uznał, że ważną cechą środka trwałego jest to, że jest on wykorzystywany do działalności gospodarczej. Tymczasem grunty, o których była mowa powyżej, nie były – przed wniesieniem do spółki – wykorzystywane do takiej działalności, bo należały do majątku osobistego.

Polecamy: W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT

W związku z tym Dyrektor uznał, że wspólnicy powinni zastosować inny przepis kosztowy – art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o PIT – a więc przepis dotyczący wnoszenia składników majątkowych, które nie są środkami trwałym ani wartościami niematerialnymi. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów zalicza się wydatki, które zostały faktycznie poniesione na nabycie aportu i nie zostały potrącone wcześniej. Wspólnicy takich wydatków nie ponieśli, bowiem – jak wspomnieliśmy powyżej – otrzymali swoje działki za darmo. W związku z tym Dyrektor uznał, że nie mają prawa do potrącenia żadnych kosztów, więc cały przychód – równy wartości nominalnej objętych udziałów – powinien być uznany za dochód do opodatkowania.

Na rozprawie przed WSA pełnomocnik wspólników przekonywał, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe. Twierdził, że gdyby darowana działka trafiła do przedsiębiorcy, to ten ostatni mógłby ją zaliczyć do środków trwałych, a następnie potrącić koszt przy transakcji aportowej. Pełnomocnik wywodził, że podatnik, który nie jest przedsiębiorcą, powinien mieć takie same prawa, bo w przeciwnym razie doszłoby do naruszenia zasady równości.

Sąd uznał, że ten argument nie jest przekonujący i oddalił skargę.

Sędzia Ewa Michna, która ogłaszała ustne uzasadnienie wyroku, przyznała, że w kwestii, która była przedmiotem sporu, przepisy różnicują sytuację prawną przedsiębiorcy i osoby, która przedsiębiorcą nie jest.

Polecamy: Firmy mogą przekazać bez PIT prezenty do 200 zł w ramach własnej promocji lub reklamy

Potem jednak dodała, że takie zróżnicowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, bo ustawy o PIT zawiera wiele przepisów, które sprawiają, że przedsiębiorcy są opodatkowani na zasadach szczególnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »