| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Powyższe stwierdzenia to najważniejsze tezy wynikające z trzech wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wydanych 12 lipca 2011 r. (sygn. I SA/Kr 939/11, I SA/Kr 940/11 i I SA/Kr 947/11).

Wyrok dotyczył kilku osób fizycznych, które utworzyły rodzinną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na początku jej istnienia, objęły udziały w zamian za wkłady niepieniężne, których przedmiotem były działki gruntu.

Kluczowym elementem stanu faktycznego była okoliczność, że wcześniej wszyscy wspólnicy otrzymali te działki w wyniku darowizny, a więc nie ponieśli żadnych wydatków, jeśli nie liczyć ewentualnego podatku od spadków i darowizn.

Jak wiadomo, objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny skutkuje powstaniem przychodu, który jest równy nominalnej wartości udziałów. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT; podobny przepis jest w ustawie o CIT).

Jednocześnie – co do zasady – osoba wnosząca aport ma prawo do rozpoznania kosztu. Taki koszt, podobnie jak przychód, wykazywany jest w deklaracji PIT-38, składanej w tym samym terminie, w którym składa się roczną deklarację PIT dotyczącą dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jedna ze wspomnianych powyżej osób, objęła udziały o wartości nominalnej 30 tys. zł. W związku z tym, w deklaracji PIT-38 wykazała przychód o wartości 30 tys. zł. Taką samą kwotę umieściła w polu przeznaczonym dla deklarowania kosztów. Uważała bowiem, że transakcja miała charakter ekwiwalentny, tj. wartość wkładu odpowiadała wartości objętych udziałów; skądinąd, nikt tej oceny później nie podważał.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

W efekcie, w świetle złożonej deklaracji, transakcja była podatkowo neutralna.

Pozostali wspólnicy wypełniali swoje deklaracje w ten sam sposób, choć – z uwagi na odmienne wartości aportów – podawali inne (równoważące się) kwoty przychodów i kosztów. Po pewnym czasie wszyscy złożyli wnioski o interpretację, w których dociekali, czy ich deklaracje zostały wypełnione prawidłowo.

We wszystkich sprawach właściwy Dyrektor IS – działający w imieniu Ministra Finansów – odpowiadał, że wspólnicy popełnili błąd, bo nie mieli prawa do potrącania kosztów. Oni zaś sądzili inaczej i dlatego sprawa trafiła do WSA w Krakowie.

Broniąc swojego stanowiska, wspólnicy odwoływali się do art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT Jest to jeden z przepisów dotyczących kosztów podatkowych, jakie można potrącić po objęciu udziałów w zamian za aport, który nie jest przedsiębiorstwem, ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Przepis ten stwierdza, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »