| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Powyższe stwierdzenia to najważniejsze tezy wynikające z trzech wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wydanych 12 lipca 2011 r. (sygn. I SA/Kr 939/11, I SA/Kr 940/11 i I SA/Kr 947/11).

Wyrok dotyczył kilku osób fizycznych, które utworzyły rodzinną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na początku jej istnienia, objęły udziały w zamian za wkłady niepieniężne, których przedmiotem były działki gruntu.

Kluczowym elementem stanu faktycznego była okoliczność, że wcześniej wszyscy wspólnicy otrzymali te działki w wyniku darowizny, a więc nie ponieśli żadnych wydatków, jeśli nie liczyć ewentualnego podatku od spadków i darowizn.

Jak wiadomo, objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny skutkuje powstaniem przychodu, który jest równy nominalnej wartości udziałów. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT; podobny przepis jest w ustawie o CIT).

Jednocześnie – co do zasady – osoba wnosząca aport ma prawo do rozpoznania kosztu. Taki koszt, podobnie jak przychód, wykazywany jest w deklaracji PIT-38, składanej w tym samym terminie, w którym składa się roczną deklarację PIT dotyczącą dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jedna ze wspomnianych powyżej osób, objęła udziały o wartości nominalnej 30 tys. zł. W związku z tym, w deklaracji PIT-38 wykazała przychód o wartości 30 tys. zł. Taką samą kwotę umieściła w polu przeznaczonym dla deklarowania kosztów. Uważała bowiem, że transakcja miała charakter ekwiwalentny, tj. wartość wkładu odpowiadała wartości objętych udziałów; skądinąd, nikt tej oceny później nie podważał.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

W efekcie, w świetle złożonej deklaracji, transakcja była podatkowo neutralna.

Pozostali wspólnicy wypełniali swoje deklaracje w ten sam sposób, choć – z uwagi na odmienne wartości aportów – podawali inne (równoważące się) kwoty przychodów i kosztów. Po pewnym czasie wszyscy złożyli wnioski o interpretację, w których dociekali, czy ich deklaracje zostały wypełnione prawidłowo.

We wszystkich sprawach właściwy Dyrektor IS – działający w imieniu Ministra Finansów – odpowiadał, że wspólnicy popełnili błąd, bo nie mieli prawa do potrącania kosztów. Oni zaś sądzili inaczej i dlatego sprawa trafiła do WSA w Krakowie.

Broniąc swojego stanowiska, wspólnicy odwoływali się do art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT Jest to jeden z przepisów dotyczących kosztów podatkowych, jakie można potrącić po objęciu udziałów w zamian za aport, który nie jest przedsiębiorstwem, ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Przepis ten stwierdza, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK