| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy apteka musi odprowadzić PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów?

Czy apteka musi odprowadzić PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów?

Apteka dzięki uczestnictwie w „Programie 2”, może sprzedawać leki po obniżonej cenie. Udzielony klientom rabat jest następnie zwracany przez producenta. Umowa w tym zakresie nie została zawarta. Czy otrzymana z tego powodu kwota podlega opodatkowaniu podatkiem PIT?

Powyższa sytuacja została przedstawiona w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 1 sierpnia 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-630/11-5/AG).

Uczestnictwo w „Programie 2” umożliwia aptekom sprzedaż leków po niższej cenie, co przyczynia się do wzrostu obrotu oraz większego przychodu. Dzieje się tak, ponieważ różnica pomiędzy normalną ceną leku a ceną po obniżce jest zwracana przez producenta danych produktów w celu pokrycia poniesionych kosztów.

Prowadzący aptekę księguje poniesione koszty w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rabat uwzględniony jest na paragonie fiskalnym. W powyższym przypadku nie jest on otrzymywany bezpośrednio od producenta, ale za pośrednictwem dostawcy leków na podstawie noty uznaniowej.

Na podstawie noty uznaniowej kontrahent uznaje istnienie swoich zobowiązań. Ma to miejsce wtedy, gdy następuje obciążenie kontrahenta kosztami, które powinien ponieść, a które zostały poniesione przez zainteresowanego.

Na ten temat (zasady uwzględniania not uznaniowych) wypowiedział się  Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2011 roku (I FSK 783/10).

Konsekwencją tego jest to, że w rzeczywistości rabat nie jest udzielony przez osobę prowadzącą aptekę. Faktycznie środki te pochodzą od producenta. W sytuacji, gdy pomiędzy tymi podmiotami nie została zawarta żadna umowa, która określałaby stosunki prawne i podatkowe, powstaje pytanie czy można tutaj mówić o istnieniu jakiegoś zobowiązania?

Dyrektor Izby Skarbowej w odpowiedzi na pytanie o powyższej treści wskazał, że zobowiązanie istnieje. Sam fakt przekazania środków na podstawie noty uznaniowej świadczy o powstaniu zależności pomiędzy producentem a prowadzącym aptekę. Powinność ta jest natomiast podstawą to tego, aby przekazywane kwoty traktować tak samo jak w przypadku otrzymania zapłaty za dostarczenie towaru.

Kwoty otrzymywane przez prowadzącego aptekę od producenta leków tytułem zwrotu kosztów poniesionych w wyniku udzielonego rabatu, należy traktować jako przychód oraz uwzględnić ją odprowadzając podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w art.14  stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są:

- kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane,

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych).

Od przychodu odlicza się wartość zwróconych towarów, bonifikat oraz skont ( czyli procentowego zmniejszenia sumy należności, które przyznawane jest nabywcy towaru na warunkach kredytowych, jeśli dokona zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem).

Polecamy: Jak udokumentować obniżenie przychodu poprzez bonifikaty?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »