| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Likwidując działalność prowadzoną w postaci spółki jawnej, wspólnicy mogą, jeszcze przed jej zakończeniem, wycofać poszczególne składniki jej majątku. Działanie to może mieć na celu nieodpłatne przekazanie tych składników (np. lokalu) na potrzeby własne wspólników. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania składnika majątkowego spółki

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ustawy o PIT).

Zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą […] składników majątku będących:

a)  środkami trwałymi,

b)  składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c)  wartościami niematerialnymi i prawnymi

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody:

- z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Przychodem są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane (po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont a także po pomniejszeniu o podatek VAT w przypadku podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług) - art. art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

W przypadku planowanej likwidacji działalności i rozwiązaniem spółki jawnej, wspólnicy mogą dążyć do wycofania nieruchomości (lokalu) ze spółki, jeszcze przed zakończeniem jej działalności. Ten składnik majątkowy może zostać nieodpłatnie przekazany na potrzeby własne wspólników.

Nieodpłatne przekazanie środka trwałego na potrzeby własne wspólników spółki nie stanowi zbycia tego środka.

Wycofanie na potrzeby własne wspólników środka trwałego w czasie trwania spółki, bez wpływów na zmianę jego udziału w zyskach spółki, nie stanowi zbycia tego środka.

Ponadto w momencie przekazania składnika majątkowego (np. lokalu) spółka nie osiąga żadnego przychodu, który powodowałby konieczność odprowadzenia podatku.

Obowiązek podatkowy powstanie:

- z chwilą, kiedy zostanie osiągnięty przychód z odpłatnego zbycia lokalu wycofanego z działalności spółki,

- jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującym po miesiącu, w którym nieruchomość została wycofana z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat.

Nieodpłatne otrzymanie składnika majątkowego po wycofaniu jej ze spółki jawnej na potrzeby własne nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla wspólnika.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »