| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Likwidując działalność prowadzoną w postaci spółki jawnej, wspólnicy mogą, jeszcze przed jej zakończeniem, wycofać poszczególne składniki jej majątku. Działanie to może mieć na celu nieodpłatne przekazanie tych składników (np. lokalu) na potrzeby własne wspólników. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Spółka jawna

Spółka jawna zakładana jest po to, aby jej wspólnicy mogli prowadzić przedsiębiorstwo pod własną firmą. Powstaje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy wspólnikami. Spółka nie jest osobą prawną.

W sferze prawa podatkowego spółka jawna jest podatnikiem VAT. Jednak podatek dochodowy jest samodzielnie rozliczany przez wspólników. Traktuje się ich jak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą indywidualnie.

Przychody z udziału w spółce jawnej u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz co do zasady łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe (art.8 ust.1 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT).

Jak likwidowana jest spółka jawna

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Oznacza to, że przychody oraz koszty uzyskania przychodów przez spółkę jawną podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce.

Majątkiem spółki jest mienie wniesione jako wkład wspólników przy jej powstawaniu lub nabyte w czasie jej istnienia. Jeżeli nie reguluje tego umowa spółki, przyjmuje się w razie wątpliwości, że wniesione wkłady są równe. Prawa, jakie wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki uważane się za przeniesione na spółkę.

Wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia jest majątkiem spółki a nie wspólników, co zostało potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyroku z 11 października 2007 roku (II FSK 1138/06).

Majątek spółki jawnej jest prawnie wydzielony i wszelkie dokonywane przesunięcia majątkowe (rzeczy lub praw) zachodzące pomiędzy spółką a wspólnikami są zbyciem lub nabyciem dla spółki i jej wspólników.

Wycofanie wkładu ze spółki jawnej

Wycofanie wkładu oznacza zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce, dlatego wymaga  zgody pozostałych wspólników (wynika to z art. 54 § ustawy z dnia 15 września 2000 roku   Kodeks spółek handlowych  (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)).

Zmniejszenie udziału należy odnieść do wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Może to być związane z czynnościami faktycznymi, gdy cały wkład został wniesiony do spółki. W takim przypadku należy zwrócić również przedmiot lub wartość wkładu wspólnika o wartości dokonanego zmniejszenia. A. Kidyba Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK