| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Stąd przy ustaleniu dochodu ze sprzedaży opisanego w pytaniu samochodu osobowego, kosztami uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie tego samochodu (odpowiadające wartości początkowej środka trwałego ujętej w ewidencji środków trwałych), pomniejszone o dokonane od jego wartości początkowej odpisy amortyzacyjne.

Za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę nabycia, za którą  uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty:

- transportu, załadunku i wyładunku,

- ubezpieczenia w drodze,

- montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych,

- opłat notarialnych, skarbowych i innych,

- odsetek, prowizji,

oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Odrębną kwestię stanowi określenie zasad według, których prywatny samochód wprowadzono do ewidencji w związku z jego następczym wykorzystywaniem w prowadzonej działalności.

Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 września 2011r., nr IBPBI/1/415-809/11/AP.   

Podstawa prawna: art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »