| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Stąd przy ustaleniu dochodu ze sprzedaży opisanego w pytaniu samochodu osobowego, kosztami uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie tego samochodu (odpowiadające wartości początkowej środka trwałego ujętej w ewidencji środków trwałych), pomniejszone o dokonane od jego wartości początkowej odpisy amortyzacyjne.

Za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę nabycia, za którą  uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty:

- transportu, załadunku i wyładunku,

- ubezpieczenia w drodze,

- montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych,

- opłat notarialnych, skarbowych i innych,

- odsetek, prowizji,

oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Odrębną kwestię stanowi określenie zasad według, których prywatny samochód wprowadzono do ewidencji w związku z jego następczym wykorzystywaniem w prowadzonej działalności.

Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 września 2011r., nr IBPBI/1/415-809/11/AP.   

Podstawa prawna: art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK