| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 września 2010 r. (II FSK 836/09) stwierdził, że Nie sposób też ustalić co jest przychodem w takim przypadku, jaką wartość osoba wnosząca wkład niepieniężny otrzymuje lub ma otrzymać w zamian za niego. Oczywistym bowiem jest, że wartość wkładu nie jest tym, co wspólnik wnoszący wkład otrzymuje za jego wniesienie do spółki komandytowej. Wniesienie wkładu niepieniężnego o określonej wartości […]jako takie nie może być jednocześnie uznane za zwrotne otrzymanie przychodu w wysokości właśnie wartości tegoż wnoszonego wkładu. To na wkład o określonej wartości wnoszony jest aport niepieniężny mający go stanowić.

Spółka komandytowa, tak jak spółka jawna,  jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej.

Wiele trudności sprawiłoby określenie wysokości należnej zapłaty za wniesione akcje. Akcje te zostaną bowiem przekształcone na wkład i stają się własnością spółki. Oznaczenie wartości wkładu nie może być rozumiane jako oznaczenie wysokości przychodu, jaki zostanie uzyskany. Ponadto umowa spółki może przewidywać, ze wspólnicy w różnym stopniu będą uczestniczyli w zyskach i stratach

Aport (wkład niepieniężny) wnoszony do spółki osobowej nie stanowi odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu.

W zamian za wniesiony przez osobę fizyczną aport, otrzymuje ona udziały w spółce. Udziały posiadają określoną wartość materialną, ale pomimo tego nie są ceną nabycia. Udziały dają wspólnikowi możliwość korzystania z całokształtu praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w spółce. Wspólnik nie uzyskuje natomiast dochodu, który podlega opodatkowaniu.                                                                                                                            

Wartość wnoszonych akcji jest wartością wkładu w spółce jawnej, według którego wspólnik uczestniczy między innymi w zyskach i stratach tej spółki.

Podkreślił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 6 lipca 2011 roku (I SA/Lu 345/11): Wnoszony do spółki jawnej aport nie skutkuje dla osoby wnoszącej powstaniem konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, tj. innymi słowy nie powoduje po jej stronie przyrostu majątkowego. Tym samym nie stanowi dochodu, w rozumieniu art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., jak też dochodu ustalanego na podstawie szczególnych zasad, o których mowa w art. 24 u.p.d.o.f.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »