| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Nie stanowi również przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje jedynie udziały. Brak jest zatem podstaw, aby za zasadne uznać stanowisko, że nabycie udziału w spółce jawnej, w zamian za wniesiony aport, stanowi przysporzenie majątkowe o walorach i formie odpłatności za wniesienie wkładu do spółki jawnej. Udział wspólnika w spółce jawnej stanowi bowiem zespół praw i obowiązków wspólnika wobec spółki jawnej i pozostałych wspólników.

Wniesienie akcji w postaci wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu również na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Zawiera on otwarty katalog przychodów, które:                                                                                                                              
- pochodzą z innych źródeł,                                                                                                                   
- podlegają opodatkowaniu,                                                                                                                
- mają postać pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, i które są otrzymywane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym.

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ02
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »