| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Spółka jawna

Spółka jawna jest osobową spółką handlową. Nie jest osobą prawną, ale posiada zdolność prawną oraz zdolność sądową. Oznacza to, że we własnym imieniu może nabywać prawa, tworzyć zobowiązania, pozywać, być pozywaną.

Majątkiem spółki jest jej mienie- wkład wniesiony przez wspólników oraz to co spółka nabywa w czasie swojego funkcjonowania. To, co wspólnicy wnoszą w formie wkładu staje się własnością spółki. Wkładem mogą być m. in:
- prawa rzeczowe (własność ruchomości, nieruchomości),                                                                   
- ograniczone prawa rzeczowe (prawo użytkowania),                                                                             
- świadczenia, praca na rzecz spółki,                                                                                                               
- prawa obligacyjne - akcje, udziały, obligacje i inne. 

Polecamy: serwis PIT                     

Spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT,  jednak podatek dochodowy rozliczają samodzielnie wspólnicy.

Każdy ze wspólników ma i prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, ale nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia.

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) a powstanie przychodu

Wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. Przemawiają za tym poniższe okoliczności.

Nominalna (w ujęciu pieniężnym, w cenach bieżących) wartość udziałów i akcji uważana jest za przychód z kapitałów pieniężnych. Natomiast kapitały pieniężne i prawa majątkowe uważa się za źródło przychodu. Jednak dotyczy to tylko wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny lub udziałów, akcji w spółce mającej osobowość prawną (np. spółki kapitałowe). Spółka jawna nie jest do takich zaliczana (spółka jawna jest spółką osobową, nie ma osobowości prawnej).

Takie uregulowanie wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., zwaną dalej ustawą o PIT).

Ponadto opodatkowaniu podlegają przychody otrzymane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną oraz zbycia papierów wartościowych, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT). Wniesienie akcji do spółki jawnej jako wkładu niepieniężnego nie jest odpłatne. Wspólnik nie otrzymuje za te akcje zapłaty.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »