REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Katarzyna Broniszewska
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Ubezpieczenie

Umowa rachunku bankowego, zawartego dla działalności gospodarczej, może przewidywać, że jego właściciel otrzyma także darmowe ubezpieczenie. W ramach tego ubezpieczenia właściciel ma zapewnione ubezpieczenie emerytalne, które jest częścią umowy prowadzenia konta. Powoduje to, że nie musi regulować samodzielnie składek na to ubezpieczenie.

Autopromocja

To bank uiszcza opłaty dotyczące ubezpieczenia. Właściciel ma obowiązek ponieść tylko koszty rachunku bankowego. Zatem zawarcie umowy z bankiem o prowadzenie konta firmowego daje możliwość korzystania z ubezpieczenia.

Bank może nie wyszczególniać opłat za różne usługi wchodzące w zakres prowadzonego konta, co oznacza, że opłata za samo ubezpieczenie nie musi być oddzielnie wyodrębniona.

Darmowe ubezpieczenie jako przychód

Przepis art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zwanej dalej ustawą, przewiduje, że wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Wyjątki w tym zakresie wskazane są w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dotyczą dochodów, od których zaniechano poboru podatku (na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej).

Źródła, które stanowią dochód, wymienione są w art.10 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to art. 14, 15, 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz  art. 19 i art. 20 ust. 3.

Przychodem będzie każda forma przysporzenia majątkowego- forma pieniężna, niepieniężna, jak również  nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Nieodpłatnym świadczeniem są:

- działania lub zaniechania na rzecz innej osoby oraz

- wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu,

- te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Takie rozumienie nieodpłatnego świadczenia przyjęte jest dla celów podatkowych.

Darmowe ubezpieczenie jest jedną z form inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Ma zatem charakter osobisty. Mimo tego, że ubezpieczenie zawarte jest w rachunku firmowym, nie będzie stanowiło przychodu firmy.

Darmowe ubezpieczenie zawarte w rachunku bankowym firmy nie stanowi jej przychodu. Przemawia za tym m.in. to, że:
- ubezpieczenie ma charakter osobisty,
- ubezpieczeniem objęty może być tylko właściciel rachunku, nie zaś osoby trzecie,
- bank zapewnia właścicielowi ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie stanowi formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny.

Opłata za oferowane w ramach pakietu produkty bankowe a koszt uzyskania przychodu

Polecamy: Definicja kosztów uzyskania przychodu

Podstawowym warunkiem do zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest to, aby był on poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie był kosztem wymienionym w zamkniętym katalogu kosztów, których ustawa nie zalicza do kosztów podatkowych (katalog znajduje się w art. 23 ustawy).

Wydatek musi wiązać się z przychodem, czyli być poniesionym w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Konieczne jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy każdym kosztem uzyskania przychodu a uzyskanym przychodem.

W komentarzu do ustawy (A. Bartosiewicz, R. Kubacki „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz”, wyd. ABC a Wolters Kluwer business, 2010 r.) autorzy wskazują, że koszty uzyskania danego przychodu mogą pomniejszać tylko ten właśnie przychód. Należy ponadto uznać, że chodzi o ten sam przychód, a nie o taki sam przychód. Inaczej mówiąc, koszt uzyskania przychodu z tego samego źródła pomniejsza ten przychód, natomiast koszt uzyskania przychodu z takiego samego źródła nie pomniejsza przychodu, jeżeli nie jest to ten sam przychód.

Kosztem uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O tym, czy wydatek  jest celowy, potrzebny oraz racjonalnie uzasadniony, nie decyduje organ podatkowy. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniesiony wydatek spełnia te cechy i warunki do tego, żeby zakwalifikować go do kosztu uzyskania przychodu.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to koszty prowadzenia rachunku bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W opisywanej sytuacji Bank w umowie nie wskazał oddzielnych opłat za poszczególne usługi. Zgodnie z nią to bank odprowadza składki na ubezpieczenie, natomiast właściciel konta uiszcza jedną opłatę, która dotyczy rożnych produktów bankowych (w zakresie objętym pakietem). Bank nie określił innych, oddzielnych opłat za konkretne usługi, dlatego też opłata za wszystkie produkty bankowe tworzące pewien pakiet, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem rachunku bankowego, założonego w celu wykonywania działalności gospodarczej, są tzw. ukrytą płatnością za korzystanie z usługi „darmowych” ubezpieczeń. Nie są one bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku.

Opłaty za korzystanie z pakietu usług oferowanych przez bank, mimo że usługi te nie są  bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, stanowią odpłatność za otrzymaną polisę ubezpieczeniową.

Tekst powstał na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z dnia 31 października 2011 roku (nr IPTPB1/415-89/11-8/MD oraz IPTPB1/415-89/11-7/MD).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA