| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Darmowe ubezpieczenie zawarte w rachunku bankowym firmy nie stanowi jej przychodu. Przemawia za tym m.in. to, że:
- ubezpieczenie ma charakter osobisty,
- ubezpieczeniem objęty może być tylko właściciel rachunku, nie zaś osoby trzecie,
- bank zapewnia właścicielowi ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie stanowi formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny.

Opłata za oferowane w ramach pakietu produkty bankowe a koszt uzyskania przychodu

Polecamy: Definicja kosztów uzyskania przychodu

Podstawowym warunkiem do zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest to, aby był on poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie był kosztem wymienionym w zamkniętym katalogu kosztów, których ustawa nie zalicza do kosztów podatkowych (katalog znajduje się w art. 23 ustawy).

Wydatek musi wiązać się z przychodem, czyli być poniesionym w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Konieczne jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy każdym kosztem uzyskania przychodu a uzyskanym przychodem.

W komentarzu do ustawy (A. Bartosiewicz, R. Kubacki „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz”, wyd. ABC a Wolters Kluwer business, 2010 r.) autorzy wskazują, że koszty uzyskania danego przychodu mogą pomniejszać tylko ten właśnie przychód. Należy ponadto uznać, że chodzi o ten sam przychód, a nie o taki sam przychód. Inaczej mówiąc, koszt uzyskania przychodu z tego samego źródła pomniejsza ten przychód, natomiast koszt uzyskania przychodu z takiego samego źródła nie pomniejsza przychodu, jeżeli nie jest to ten sam przychód.

Kosztem uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O tym, czy wydatek  jest celowy, potrzebny oraz racjonalnie uzasadniony, nie decyduje organ podatkowy. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniesiony wydatek spełnia te cechy i warunki do tego, żeby zakwalifikować go do kosztu uzyskania przychodu.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to koszty prowadzenia rachunku bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W opisywanej sytuacji Bank w umowie nie wskazał oddzielnych opłat za poszczególne usługi. Zgodnie z nią to bank odprowadza składki na ubezpieczenie, natomiast właściciel konta uiszcza jedną opłatę, która dotyczy rożnych produktów bankowych (w zakresie objętym pakietem). Bank nie określił innych, oddzielnych opłat za konkretne usługi, dlatego też opłata za wszystkie produkty bankowe tworzące pewien pakiet, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem rachunku bankowego, założonego w celu wykonywania działalności gospodarczej, są tzw. ukrytą płatnością za korzystanie z usługi „darmowych” ubezpieczeń. Nie są one bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku.

Opłaty za korzystanie z pakietu usług oferowanych przez bank, mimo że usługi te nie są  bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, stanowią odpłatność za otrzymaną polisę ubezpieczeniową.

Tekst powstał na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z dnia 31 października 2011 roku (nr IPTPB1/415-89/11-8/MD oraz IPTPB1/415-89/11-7/MD).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK