| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Ubezpieczenie

Umowa rachunku bankowego, zawartego dla działalności gospodarczej, może przewidywać, że jego właściciel otrzyma także darmowe ubezpieczenie. W ramach tego ubezpieczenia właściciel ma zapewnione ubezpieczenie emerytalne, które jest częścią umowy prowadzenia konta. Powoduje to, że nie musi regulować samodzielnie składek na to ubezpieczenie.

To bank uiszcza opłaty dotyczące ubezpieczenia. Właściciel ma obowiązek ponieść tylko koszty rachunku bankowego. Zatem zawarcie umowy z bankiem o prowadzenie konta firmowego daje możliwość korzystania z ubezpieczenia.

Bank może nie wyszczególniać opłat za różne usługi wchodzące w zakres prowadzonego konta, co oznacza, że opłata za samo ubezpieczenie nie musi być oddzielnie wyodrębniona.

Darmowe ubezpieczenie jako przychód

Przepis art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zwanej dalej ustawą, przewiduje, że wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Wyjątki w tym zakresie wskazane są w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dotyczą dochodów, od których zaniechano poboru podatku (na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej).

Źródła, które stanowią dochód, wymienione są w art.10 ustawy.

Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to art. 14, 15, 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz  art. 19 i art. 20 ust. 3.

Przychodem będzie każda forma przysporzenia majątkowego- forma pieniężna, niepieniężna, jak również  nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Nieodpłatnym świadczeniem są:

- działania lub zaniechania na rzecz innej osoby oraz

- wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu,

- te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Takie rozumienie nieodpłatnego świadczenia przyjęte jest dla celów podatkowych.

Darmowe ubezpieczenie jest jedną z form inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Ma zatem charakter osobisty. Mimo tego, że ubezpieczenie zawarte jest w rachunku firmowym, nie będzie stanowiło przychodu firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK