| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Czy spółka będąc płatnikiem PIT, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT z tytułu wynagrodzenia prokurenta powołanego uchwałą zarządu.

 Wynagrodzenie prokurenta nie może zostać zakwalifikowane do przykładowo takich źródeł przychodów jak stosunek pracy (umowa o pracę swoim zakresem nie obejmuje czynności związanych z prokurą), ani też działalności wykonywanej osobiście (podstawą wypłaty wynagrodzenia jest uchwała zarządu) Należy podkreślić, iż przepisy PIT jednoznacznie definiują co należy rozumieć pod poszczególnym przychodem z konkretnego, danego źródła, tymczasem brak jest odniesienia do czynności wykonywanych w ramach prokury.

Zobacz także: Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Podsumowując, wynagrodzenie za sprawowanie funkcji prokurenta wypłacane na podstawie uchwały zarządu należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

W takim przypadku spółka, jako płatnik nie jest zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanej prokurentowi należności.

Ma ona jedynie obowiązek sporządzić informację o wysokości uzyskanych przez prokurenta przychodów (PIT–8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją prokurentowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Podstawa prawna: 

- art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1 art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- art. 109¹ i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Źródła:

- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – interpretacja podatkowa z 2 stycznia 2012 r. nr ILPB1/415-1195/11-2/AMN,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – interpretacja podatkowa z 17 lutego 2009 r. nr ILPB1/415-961/08-4/AMN,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – interpretacja podatkowa z 3 lutego 2010 r. nr IBPBII/l/415-946/09/ŚS,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – interpretacja podatkowa z 29 czerwca 2009 r. nr IBPBII/2/415-411/09/AK.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »