| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Uproszczone zaliczki na PIT, a zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej

Uproszczone zaliczki na PIT, a zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej

W odniesieniu do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawa o PIT przewiduje możliwość skorzystania z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek. Jednym z warunków skorzystania z tej formy jest niemożliwość zrezygnowania z niej w ciągu roku podatkowego. Warunek ten powoduje wiele wątpliwości przede wszystkim w sytuacji, gdy przedsiębiorca w trakcie trwania roku podatkowego zmienia formę prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatnik likwidując działalność w formie spółki jawnej (wykreślając ją z KRS) przerywa prowadzenie działalności gospodarczej. Ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej nie sposób domniemywać nawet wtedy, gdy podatnik w następnym miesiącu rozpoczyna działalności w formie spółki cywilnej. Wynika to z braku  tożsamości podmiotowej.

Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej jest nową działalnością gospodarczą podatnika. Wobec tego, w takiej sytuacji nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek w uproszczonej formie przez cały rok podatkowy.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy nie następuje likwidacja prowadzonej działalności, ale jedynie zmiana jej formy. Zdaniem organów podatkowych, zmiana formy działalności gospodarczej nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 stycznia 2009r., sygn. IBPBI/1/415-7/09/KB. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację, podatnik wystąpił z pięcioosobowej spółki jawnej i w miesiącu następnym rozpoczął prowadzenie działalności w formie jednoosobowej. Nie doszło tutaj do likwidacji spółki jawnej (zakończeniem jej bytu prawnego). W tym przypadku, działalność jest kontynuowana, ale w innej formie. 

Organ podatkowy wskazał, że nie wygasło źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego względu, podatnik pomimo zmiany formy prowadzenia tej działalności, obowiązany jest do wpłacania zaliczek w uproszczonej formie aż do końca tego roku podatkowego.

Reasumując, warunek stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek, w pewnych przypadkach nie ma zastosowania. Szczególnie istotne jest odróżnienie, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z likwidacją działalności gospodarczej czy jedynie ze zmianą formy jej prowadzenia. Poprawne rozstrzygnięcie tej kwestii umożliwi określenie czy na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wpłacania uproszczonych zaliczek aż do końca roku podatkowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK