| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Tak jak zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę opodatkowanego na zasadach ogólnych nie wyłącza wspólnego opodatkowania z małżonkiem, tak też zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, ryczałtu bądź też podatku liniowego nie skutkuje powstaniem możliwości skorzystania z preferencyjnego, łącznego opodatkowania małżonków.

W dalszym ciągu do przedsiębiorcy/małżonka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo wybrane zasady opodatkowania kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Zgłoszenie przerwy na cały rok w działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (bądź podatkiem liniowym albo kartą podatkową) nie uprawnia do wspólnego rozliczenia.

W konsekwencji małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego, jeżeli jeden z nich albo oboje prowadzą działalność gospodarczą, w tym jeden z nich działalność opodatkowana kartą, ryczałtem, albo podatkiem liniowym, nawet jeśli prowadzenie działalności zostało zawieszone.

Podstawa prawna :

- art. 6 ust.8, art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródła:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES),

- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II FSK 1940/08.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK