| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Stary samochód opłacalny podatkowo

Stary samochód opłacalny podatkowo

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnieść do majątku firmy swoje prywatne rzeczy (np. samochody). Co istotne można to zrobić wg ceny zakupu, nawet sprzed kilku lat. O ile oczywiście mogą tą cenę zakupu udokumentować (np. umową, czy fakturą). Po sprzedaży auta firma wykaże stratę podatkową.

W przypadku sprzedaży ww. samochodu jako składnika majątku firmy podatnik osiągnie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT stanowiącego, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Również w innych interpretacjach została potwierdzona ww. argumentacja: m. in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2010 r., Nr ITPBl/415-853a/10/AK, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 czerwca 2011 r., Nr ITPBl/415-378a/l1/AK), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 lipca 2011 r., Nr IPPB1/415-456/11-2/AM, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 sierpnia 2011 r., Nr IPPB1/415-501/11-4/ES, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z  11 stycznia 2012 r., nr IPPB1/415-996/11-2/JB.

Można więc uznać, że to stanowisko jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe i nie grozi podatnikowi negatywnymi konsekwencjami.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK