| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy kosztem wspólników w spółce jawnej

Składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy kosztem wspólników w spółce jawnej

Dwóch podatników prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Księgowość prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z uwagi na to, ze jeden ze wspólników jest jednocześnie zatrudniony w ramach umowy o pracę w innym zakładzie pracy, Spółka opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy jedynie za drugiego ze wspólników. Czy składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy opłacone ze środków spółki są kosztem u obu wspólników, czy tylko u tego, za którego składki są opłacane?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r.
Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Fundusz Pracy

Składki na ubezpieczenia społeczne

Zatem, aby można było uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy nim
a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością.

Kto jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne reguluje odpowiednio art. 104 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) oraz przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U.
z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

 Zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. d) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnikiem składek jest ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4 tej ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Zgodnie z art. 36 ust. 3 obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 i 10, z zastrzeżeniem ust. 2, należy do tych osób.

Natomiast na podstawie przepisu art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązkowe składki na Fundusz Pracy opłacają inne niż wymienione w pkt 1 i 2 osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Składka na Fundusz Pracy osób prowadzących działalność gospodarczą

Tak więc to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - również w przypadku prowadzenia tej działalności w formie spółki osobowej - jako objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym ma obowiązek zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych, oraz opłacania za siebie składek na Fundusz Pracy.

Składka na Fundusz Pracy oraz składki na ubezpieczenia społeczne, są wydatkami o charakterze osobistym, związanymi z konkretną osobą, w tym przypadku wspólnikiem spółki jawnej. Z tego względu składki te stanowią koszty uzyskania przychodu tylko dla tego wspólnika, którego składki dotyczą.


W związku z tym powinien je uwzględnić przy obliczaniu zaliczki na podatek oraz w zeznaniu rocznym po stronie kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych

Drugi wspólnik nie uwzględnia tego wydatku w kosztach uzyskania przychodu przy ustalaniu swojego dochodu do opodatkowania.

Również w sytuacji, kiedy składki za jednego ze wspólników opłaca spółka jawna ze swojego rachunku bankowego, składki te nie mogą być kosztem u wszystkich wspólników proporcjonalnie do udziałów, bowiem dotyczą tylko jednego z nich.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »