| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Umowa spółki cywilnej decyduje, czy po śmierci wspólnika kończy się jej byt

Umowa spółki cywilnej decyduje, czy po śmierci wspólnika kończy się jej byt

Dwuosobowa spółka cywilna ulega rozwiązaniu, gdy umiera jeden ze wspólników. Wówczas żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć, gdy w umowie spółki są postanowienia przewidujące, że na miejsce zmarłego wspólnika wejdzie do spółki jego spadkobierca. W takim przypadku spółka zachowuje podmiotowość podatkową w VAT.

Umowa spółki zawierająca adnotację o tym, że spadkobiercy zajmą miejsce nieżyjącego wspólnika

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy umowa spółki wyraźnie określa, że w razie śmierci jednego z tworzących ją wspólników,  jego spadkobiercy wejdą, zajmując jego miejsce w spółce.  W takiej sytuacji, spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa.

Można zatem stwierdzić, że w przypadku, gdy warunek ten zostanie spełniony spółka nie  ulega rozwiązaniu. Co więcej, trwa nadal i posługuje się dotychczasowym numerem identyfikacji podatkowej (NIP) spółki, ewidencjonuje obrót na tych samych zasadach. Nie ma zatem konieczności  sporządzenia spisu z natury towarów.

Należy jednakże pamiętać o dopełnieniu obowiązków formalnych, dokładniej mówiąc o uaktualnieniu zgłoszenia  identyfikacyjnego NIP–2 oraz załącznik NIP–D, zawierającego dane wspólników spółki.  Czas przewidziany na dokonanie powyższych zgłoszeń, to 7 dni od dnia zaistnienia zmiany. 

Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Elżbieta Węcławik,
Dominik Mędrzycki

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK