| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mamy prawo przeznaczyć część jego powierzchni na siedzibę firmy. Z tym wiąże się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiedniej części wydatków ponoszonych na mieszkanie. Przecież to właśnie tutaj pracujemy lub przyjmujemy klientów.

Jednak zdaniem organów podatkowych dla określenia stawki właściwej do amortyzacji wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, decydujące znaczenie ma sposób faktycznego wykorzystania tego składnika majątku, a nie figurujące w dokumentach jego przeznaczenie. Zakwalifikowanie środka trwałego do odpowiedniego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych nie może bowiem zależeć jedynie od faktu dochowania przez podatnika obowiązku, bądź nie dokonania zgłoszenia zmiany użytkowania lokalu mieszkalnego. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż skoro wskazany we wniosku lokal mieszkalny wykorzystywany jest w całości na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej (prowadzenie biura rachunkowego), to zmianie uległa funkcja tego lokalu, posiadającego pierwotnie charakter mieszkalny, na użytkowy. Oznacza to, iż prawidłową stawką do jego amortyzacji jest stawka wynosząca 2,5%, właściwa dla lokali niemieszkalnych. ( z uzasadnienia interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2012 r. - nr IBPBI/1/415-325/12/ZK).

Odpisów w wysokości 2,5% możemy dokonywać także w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętajmy, że to jest wartość niematerialna i prawna a nie środki trwałe.

Ważnym jest ustalenie prawidłowej wartości lokalu mieszkalnego zanim zaczniemy go amortyzować. Do celów podatkowych wartość nieruchomości możemy ustalić zgodnie z art. 22g ust 1-10 ustawy o PIT:

  1. W przypadku kupna: cena nabycia powiększona o koszty związane z zakupem oraz wydatki związane z dostosowaniem lokalu do używania.
  2. W przypadku wybudowania we własnym zakresie: koszt wytworzenia  
  3. Wartość określona zgodnie z art. 22g ust 10 ustawy o PIT przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiąca iloczyn metrów kwadratowych  wykorzystywanej powierzchni użytkowej  i kwoty 988 zł.

Krok III

Zgłaszamy do Urzędu Skarbowego oświadczenie z którego wynika, iż siedziba naszej firmy mieści się w miejscu naszego zamieszkania  zatem część kosztów z nim związanych będzie kosztem podatkowym z naszej działalności gospodarczej.

Zgłaszamy do Urzędu Miasta fakt, przeznaczenia części naszego lokalu w którym zamieszkujemy pod biuro  i płacimy z tego tytułu większy podatek od nieruchomości. Dla przykładu wskazuję, jak kształtują się stawki podatku of nieruchomości w Warszawie w 2012 roku. Podatek ten jest kosztem podatkowym z działalności gospodarczej w momencie jego zapłaty.

Po załatwieniu formalności pozostaje nam już tylko dbać aby w kosztach podatkowych znalazły się:

- amortyzacja części nieruchomości przeznaczonej na biuro

- zaliczane do kosztów firmy części wydatków związanych z powierzchnią mieszkania przeznaczoną na firmę.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK