| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

Prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mamy prawo przeznaczyć część jego powierzchni na siedzibę firmy. Z tym wiąże się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiedniej części wydatków ponoszonych na mieszkanie. Przecież to właśnie tutaj pracujemy lub przyjmujemy klientów.

Warto skorzystać z tej możliwości i obniżyć nasz przychód o część kosztów związanych z naszym miejscem pracy w domu. Poniżej w kilku prostych krokach jak najlepiej się do tego zabrać i co możemy wliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

Krok I

Wyznaczamy powierzchnię lokalu mieszkalnego przeznaczona na prowadzoną przez nas działalność gospodarczą.  

Najlepiej jeśli jest to konkretny pokój, w którym urządziliśmy biuro i część wspólnej powierzchni – np. salonu, gdzie przyjmujemy klientów. Jeśli trudno jest nam jednoznacznie określić miejsce możemy przeznaczyć pewien procent mieszkania np. 30%.

Oczywiście wszystko robimy „z głową”- musimy umieć wyjaśnić urzędowi skarbowemu dlaczego akurat taka powierzchnia jest przeznaczona pod biuro.

Krok II

Kiedy już mamy określoną powierzchnię biura:

Piszemy oświadczenie w którym informujemy, iż siedziba firmy znajduje się w miejscu naszego zamieszkania. Przeznaczamy zatem jego określoną część pod biuro. 

Kosztem naszej działalności będzie ich część ponoszona na utrzymanie mieszkania na przykład: proporcjonalnie koszty czynszu, media (prąd, woda, gaz), koszty wynajmu nieruchomości (jeśli nie jesteśmy jej właścicielem), podatek od nieruchomości, amortyzacja.

Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć koszty najmu, mediów w momencie faktycznej za nie zapłaty. Warto więc dołączyć do dowodu wewnętrznego potwierdzenie zapłaty.

Oświadczenie o przeznaczeniu części mieszkania na siedzibę firmy

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości możemy część lokalu mieszkalnego po przekazaniu na siedzibę firmy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i  amortyzować.

Jeżeli wykorzystujemy w działalności gospodarczej nie więcej niż 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego, to możemy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 1,5 % w stosunku rocznym.

Amortyzacja mieszkania, magazynu i samochodu wg indywidualnych stawek

Natomiast w przypadku wykorzystywania dla potrzeb firmy ponad 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego – możemy stosować 2,5% stawkę amortyzacji właściwej dla budynków (lokali) niemieszkalnych.

Co prawda z objaśnień do KŚT wynika, że o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju (mieszkalny, czy niemieszkalny) decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem. O zmianie pierwotnego przeznaczenia na stałe, decyduje każdorazowo wykonanie odpowiednich robót budowlano-adaptacyjnych. W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK