| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wydatki na eksploatację samochodów demonstracyjnych są kosztem podatkowym bez kilometrówki

Wydatki na eksploatację samochodów demonstracyjnych są kosztem podatkowym bez kilometrówki

Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, by móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych. Wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów osobowych zaliczane są do kosztów podatkowych w ramach limitu.

Samochody demonstracyjne dealera

Podatnik w ramach indywidualnej pozarolniczej działalności jest dealerem samochodów osobowych pewnej marki.

Kilometrówka 2012 / 2013 – kiedy wyższe stawki i limity?

Na mocy umowy zawartej z koncernem samochodowym część samochodów, jakie wystawia w swoim salonie, pełni rolę demonstracyjną (podatnik posługuje się nimi w celu zaprezentowania swoich towarów handlowych potencjalnym klientom poprzez jazdy próbne, wystawy na targach, itp.).

Z uwagi na to, że pojazdy te będą sprzedane klientom przed upływem roku od ich zakupu, zostały ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako towary handlowe.

Pytania podatnika

Czy podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w stosunku do pojazdów demonstracyjnych traktowanych jako towar handlowy, aby wydatki na eksploatację tychże pojazdów (paliwo, części zamienne, przeglądy, bieżące remonty, doposażenie samochodów itp. oraz wydatki na ubezpieczenie OC, AC i NW) mogły zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Czy składki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego, będącego samochodem osobowym, stanowią koszty uzyskania przychodów w zakresie wszystkich rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, a jeśli tak, to czy podlegają one ograniczeniu określonemu
w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 i 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

- poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »