| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wynagrodzenie dla swojego niepełnoletniego dziecka nie jest kosztem podatkowym

Wynagrodzenie dla swojego niepełnoletniego dziecka nie jest kosztem podatkowym

Przedsiębiorcy zatrudniają czasem w swoich firmach własne dzieci. Z przepisów podatkowych wynika jednak, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych swoim niepełnoletnim dzieciom.

Praktyka zawodowa to obecnie jedno z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez pracodawców w momencie ubiegania się o pracę. Ze względu na to, młodzi ludzie coraz częściej podejmują różnego rodzaju praktyki – także w firmach prowadzonych przez rodziców. 

Warto zatem wiedzieć, jakie konsekwencje na gruncie podatkowym pociąga za sobą zatrudnienie swojego pełnoletniego dziecka. Czy wypłacane wynagrodzenie można zaliczyć do zmniejszających podstawę opodatkowania kosztów podatkowych firmy?

Czym są koszty uzyskania przychodów

Koszty 2013 - brak zapłaty to korekta kosztów w PIT i CIT

Wypłacane wynagrodzenia zmniejszają podstawę opodatkowania

Za koszty uzyskania przychodów uważa się z zasady koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Należy przy tym pamiętać o kosztach wymienionych w art. 23 ust. ustawy o PIT, które zostały wyłączone z możliwości zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych, przez co nie mogą zmniejszać podstawy opodatkowania.

Wypłacane wynagrodzenie nie może stanowić KUP jedynie w przypadku małoletnich dzieci podatników

We wspomnianym katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, znajduje się zapis odnoszący się do dzieci, jednak jedynie małoletnich.

Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Dzieci pełnoletnich wyłączenie to więc nie dotyczy. Warto przy tym pamiętać, że wbrew powszechnie przyjętej opinii, pełnoletniość nie zawsze musi oznaczać ukończenie 18-tu lat, co zostało określone w art. 10 Kodeksu Cywilnego.

Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.

Można zatem powiedzieć, że wynagrodzenia wypłacane swoim pełnoletnim dzieciom, stanowią koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednocześnie rodzic, jako płatnik, zobowiązany jest do obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które należy przekazywać do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, dołączając przy tym deklaracje PIT-4.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »