| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Opodatkowanie świadczeń rzeczowych dla byłych pracowników

Opodatkowanie świadczeń rzeczowych dla byłych pracowników

Jestem przedsiębiorcą i chciałbym dla mojej byłej pracownicy i pracownika, którzy obecnie są już na emeryturze, z wdzięczności za ich wieloletnią nienaganną pracę, przekazać nieodpłatne świadczenia w postaci prezentów. Prezentem z okazji obchodzonego przez nich jubileuszu 50-lecia wspólnego pożycia małżeńskiego będzie sprzęt rehabilitacyjny o wartości 450,- zł, dla każdego z nich. Przekazanie prezentów zostanie dokonane w związku z uhonorowaniem jubilatów, nie będzie to promocja firmy. Czy taki prezent od byłego pracodawcy emeryci powinni opodatkować?

Analizując powyższe pytanie przedsiębiorcy należy odwołać się do art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Zgodnie, z treścią tego przepisu wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł;


W przypadku świadczenia rzeczowego poprzez wręczenie sprzętu rehabilitacyjnego jednorazowa wartość tego świadczenia wynosi 450 zł, a więc nie przekracza wartości limitu i  spełnia przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK