| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Spółka w celu podtrzymania pozytywnych relacji z klientami tworzy dla nich program lojalnościowy. Jego uczestnikami będą osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Program będzie polegał na przyznawaniu klientom punktów za dokonane zakupy a następnie na ich wymianie na nagrody. Wartość pojedynczych nagród w większości nie będzie przekraczała kwoty 760 zł. Spółka ma wątpliwość, czy ciążą na niej obowiązki płatnika? Czy powyższa sprzedaż będzie sprzedażą premiową?

Ponadto należy dodać, iż zwolnienie z podatku nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatników w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż wówczas wartość nagrody stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Należy dodać, iż w opisanym przykładzie dodatkowa nagroda w określonej wysokości jest przyznawana każdemu nabywcy towaru, który spełni wymagane warunki, nie jest więc wynikiem przypadku lub odgadywania zaistnienia określonych zdarzeń losowych. Nie są to zatem wygrane w rozumieniu ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Dodatkowa nagroda nie będzie również związana z wygraną w konkursach, bowiem jej otrzymanie nie jest uzależnione od współzawodnictwa między uczestnikami, w stopniu pozwalającym na wytypowanie i nagrodzenie najlepszych uczestników. Należy dodać, iż w odniesieniu do nagród w konkursach, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, płatnikami - podmiotami zobowiązanymi do poboru podatku, są m.in. osoby prawne i ich jednostki organizacyjne które dokonują świadczeń m.in. z tytułu uzyskania nagród w konkursach przez uczestników.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK