| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Spółka w celu podtrzymania pozytywnych relacji z klientami tworzy dla nich program lojalnościowy. Jego uczestnikami będą osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Program będzie polegał na przyznawaniu klientom punktów za dokonane zakupy a następnie na ich wymianie na nagrody. Wartość pojedynczych nagród w większości nie będzie przekraczała kwoty 760 zł. Spółka ma wątpliwość, czy ciążą na niej obowiązki płatnika? Czy powyższa sprzedaż będzie sprzedażą premiową?

Ponadto należy dodać, iż zwolnienie z podatku nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatników w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż wówczas wartość nagrody stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Należy dodać, iż w opisanym przykładzie dodatkowa nagroda w określonej wysokości jest przyznawana każdemu nabywcy towaru, który spełni wymagane warunki, nie jest więc wynikiem przypadku lub odgadywania zaistnienia określonych zdarzeń losowych. Nie są to zatem wygrane w rozumieniu ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Dodatkowa nagroda nie będzie również związana z wygraną w konkursach, bowiem jej otrzymanie nie jest uzależnione od współzawodnictwa między uczestnikami, w stopniu pozwalającym na wytypowanie i nagrodzenie najlepszych uczestników. Należy dodać, iż w odniesieniu do nagród w konkursach, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, płatnikami - podmiotami zobowiązanymi do poboru podatku, są m.in. osoby prawne i ich jednostki organizacyjne które dokonują świadczeń m.in. z tytułu uzyskania nagród w konkursach przez uczestników.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK