| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość tego wcześniej rozpoznanego przychodu. W przypadku zbycia amortyzowanych składników majątków – tak ustalony koszt trzeba jeszcze pomniejszyć o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Należy podkreślić, że powyższe szczególne zasady ustalania przychodu ze składników majątku nabytych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie nie mają zastosowania do składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny.

Powyższe wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który to wyłącza z zakresu stosowania ustawy przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli więc podatnik nabył określony składnik majątku w drodze spadku lub darowizny nie powstaje przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Natomiast przy sprzedaży tak nabytego składnika majątku powstanie przychód, którego nie będzie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania.

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu zgodnie z przepisami może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość przychodu określona na podstawie art. 11 ust. 2- 2b ustawy o PIT, a więc otrzymana kwota ze sprzedaży może zostać pomniejszona o wcześniej ustaloną wartość przychodu.

Natomiast, jeżeli podatnik zbywa składniki majątku, które podlegają amortyzacji, koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia takich składników majątku ustala się w sposób powyższy z ta różnicą, że koszt ten podlega pomniejszeniu o dokonane już odpisy amortyzacyjne.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »