| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość tego wcześniej rozpoznanego przychodu. W przypadku zbycia amortyzowanych składników majątków – tak ustalony koszt trzeba jeszcze pomniejszyć o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Należy podkreślić, że powyższe szczególne zasady ustalania przychodu ze składników majątku nabytych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie nie mają zastosowania do składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny.

Powyższe wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który to wyłącza z zakresu stosowania ustawy przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli więc podatnik nabył określony składnik majątku w drodze spadku lub darowizny nie powstaje przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Natomiast przy sprzedaży tak nabytego składnika majątku powstanie przychód, którego nie będzie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania.

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu zgodnie z przepisami może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość przychodu określona na podstawie art. 11 ust. 2- 2b ustawy o PIT, a więc otrzymana kwota ze sprzedaży może zostać pomniejszona o wcześniej ustaloną wartość przychodu.

Natomiast, jeżeli podatnik zbywa składniki majątku, które podlegają amortyzacji, koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia takich składników majątku ustala się w sposób powyższy z ta różnicą, że koszt ten podlega pomniejszeniu o dokonane już odpisy amortyzacyjne.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK