| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy samochody dostawcze. Każdy z naszych kierowców po pracy może wrócić autem do domu i z niego korzystać do własnych celów. Podobno korzystanie przez pracowników z samochodów firmowych dla prywatnych celów jest dla nich przychodem podlegającym PIT. Czy tak jest naprawdę i czy musimy prowadzić specjalną ewidencję takich przychodów?

Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 czerwca 2008 r., (nr ILPB1/415-208/08-2/AMN), stwierdzono, że do rzetelnego określenia takiego przychodu potrzebne jest zaprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu dla konkretnego pracownika. Tak ażeby można było szczegółowo określić w jakim zakresie korzysta on z samochodu dla celów prywatnych, a w jakim zakresie dla celów służbowych.

Metoda ta jest krytykowana z uwagi na fakt, że każdy najemca może wykorzystywać wynajęty pojazd w sposób swobodny i nieograniczony, czego nie ma w przypadku samochodu służbowego. Wydaje się niemożliwe w tym kontekście porównywanie stosunku pracy z umową najmu. Bardzo ważnym argumentem jest też to, że bardzo trudno jest określić w jakim zakresie i czy w ogóle pojazd służbowy był użytkowany przez pracownika do prywatnych celów jeżeli miejscem parkowania auta jest miejsce zamieszkania pracownika.

Problemem dla pracodawcy będzie również wybór metody obciążania pracownika wyliczoną wartością. W tym przypadku w praktyce istnieją również 2 metody: 1 metoda – polega na tym, że pracodawca wyliczoną wartość rynkową świadczenia dolicza do przychodu pracownika (skutek: wyższa zaliczka na PIT).
Natomiast 2 metoda – polega na tym, ze pracodawca będzie obciążał pracownika poprzez wystawienie faktury VAT, w której wykaże usługę najmu samochodu służbowego przez pracownika.

Warto oczywiście w tej niejednoznacznej kwestii, wystąpić o indywidualną interpretację w przedmiotowym zakresie, opisując szczegółowo stan faktyczny danej sprawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK