| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł pochodzi z

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 updof za przychód z działalności gospodarczej uznaje się również „przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą”. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie go na cele osobiste podatnika nie jest odpłatnym zbyciem, wobec czego nie powoduje powstania przychodu podatkowego.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. We wrześniu 2012 r. zakupił do firmy samochód osobowy, który wprowadził do ewidencji środków trwałych. Od wartości początkowej auta dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W październiku 2014 r. przedsiębiorca wycofał samochód z działalności gospodarczej i przeznaczył go na cele osobiste. W związku z wycofaniem samochodu z działalności nie powstaje przychód podatkowy. I to niezależnie od tego, czy auto zostało zamortyzowane, czy też nie.

Podobne skutki w PIT wystąpią w przypadku wycofania samochodu, np. ze spółki cywilnej lub spółki jawnej, i przekazania go na potrzeby osobiste wszystkich wspólników lub jednego z nich (choć w tym ostatnim przypadku jest to nieco bardziej złożone). Dla przykładu, samochód nabyty w czasie trwania umowy spółki cywilnej stanowi wspólny, niepodzielny majątek wszystkich wspólników (współwłasność łączną). Każdy ze wspólników ma równe prawa do całego auta. Wspólnicy mogą wycofać samochód z działalności, przekształcając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową lub na własność jednego ze wspólników.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 – multipakiet

PRZYKŁAD

W spółce cywilnej jest dwóch wspólników – X i Y, z których każdy uczestniczy w zyskach i stratach w 50%. W 2011 r. zakupili oni do firmy samochód (współwłasność łączna). W 2014 r. na podstawie podjętej uchwały postanowili wycofać samochód z działalności, zamieniając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową, tak by po wycofaniu samochodu każdemu ze wspólników przysługiwał 50% udział we własności (udział we współwłasności auta odpowiada udziałom w spółce). Po kilku dniach od wycofania auta wspólnik X sprzedał swój 50% udział w samochodzie córce wspólnika Y.

1. Wycofanie samochodu z działalności, na skutek przesunięcia z firmowego majątku wspólników do ich majątków prywatnych, nie powoduje u żadnego z nich opodatkowania PIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK