REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP

Adam Głos
Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.
Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP /Fotolia
Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy lubią dzielić się z innymi. Co roku na konta fundacji wpływa około 0,5 mld zł. Czy 1 proc. może przekazać również jednoosobowa działalność gospodarcza? Dlaczego 1 proc. nie jest darowizną ani ulgą i jak go rozliczyć? Jakie organizacje mogą przyjmować wpłaty z 1 proc. i jak je zweryfikować?

Autopromocja

Wątpliwości rozwiewa Adam Głos, Prezes firmy Tax Care, która świadczy usługi księgowe oraz finansowo-doradcze.

Z raportu GUS, który obejmuje lata 2005-2012 wynika, że w 2005 roku zaledwie 0,7 mln osób przekazało 1 proc. dla fundacji i innych organizacji pożytku publicznego. W 2012 roku było ich już ponad 11 mln, a w 2014 ponad 12 mln.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazanie 1 proc. jest proste. Wystarczy wpisać do swojego zeznania podatkowego numer KRS wybranej organizacji, którą chcemy wesprzeć. O czym jeszcze warto pamiętać? 

Poza numerem KRS należy oczywiście wpisać wcześniej wyliczoną kwotę 1 proc. podatku. I tutaj zalecam ostrożność, bowiem zgodnie z Ordynacją Podatkową, na konto Organizacji Pożytku Publicznego trafi suma podana w deklaracji, natomiast jeśli jest ona wyższa - niż wynika to z zeznania - to podatnik z własnej kieszeni będzie musiał pokryć różnicę. Ponadto, kwota przekazania do OPP, nie musi wynikać tylko i wyłącznie z PIT-u, ale może uwzględniać również złożone korekty. Ważne jest również, by zapłacić należny podatek w ciągu dwóch miesięcy od upływu daty złożenia PIT-u. Jeśli nie dotrzymamy tego terminu, tracimy prawo do przekazania 1 proc.

Najczęstsze błędy w PIT-ach przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych

Kto może przekazać 1 proc.?

Przede wszystkim podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych wypełniający PIT-37 i PIT-38, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) i co ważne - podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na podstawie PIT-36. Swój 1 proc. mogą przekazać również emeryci i renciści. Otrzymują oni co roku PIT-40 i wystarczy, że na jego podstawie złożą w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe zawierające kwotę 1 proc.swojego podatku i numer KRS danej organizacji. Obecne przepisy wykluczają natomiast kilka grup m.in. osoby duchowne czy osoby fizyczne płacące swoje zobowiązania w formie karty podatkowej. Oczywiście nie mogą tego robić spółki czy inne przedsiębiorstwa. Warto tu jednak powiedzieć, że być może będą mogły przekazywać 1 proc. CIT na jednostki naukowe i w ten sposób wspierać innowacyjność polskiej gospodarki. Prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania trwają od kilku lat.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD


Jaka jest różnica pomiędzy darowizną, a 1 proc.?

Trzeba pamiętać, że 1 proc. nie jest ani darowizną, ani ulgą. O darowiźnie mówimy zazwyczaj wtedy, gdy przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Darowiznę odpisujemy od naszego dochodu w wysokości dokonanej wpłaty. Tymczasem możliwość przekazania 1 proc. reguluje specjalna ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dzięki niej każdy polski podatnik może zdecydować gdzie trafi 1 proc. jego podatku dochodowego, który w rzeczywistości należny jest państwu.

Kto dostanie 1% Twojego PIT za 2014 rok - aktualny wykaz OPP

Co to są Organizacje Pożytku Publicznego i czy można przekazać 1 proc. na więcej niż jeden tego typu podmiot?

To organizacje pozarządowe, które posiadają osobność prawną, spełniają wszystkie wymagania bycia OPP, które przewidziała ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i uzyskały wpis do KRS. Obecnie jest ich 8030, a ich ewidencje prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Listę podmiotów mających obecnie status OPP można zaleźć pod adresem:www.pozytek.gov.pl. Obowiązujące przepisy pozwalają na sfinansowanie tylko jednej organizacji, chyba, że składamy więcej PIT-ów. Wtedy na każdą deklaracje przypada jedna OPP.

Czym kierować się wybierając Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi nasz 1 proc.?

Radziłbym najpierw rozejrzeć się wokół siebie i sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie potrzebuje pomocy. Muszę przyznać, że z roku na rok zmienia się sposób, w jaki nadzorowane są OPP, wprowadzono już kilka zmian, które sprawią, że środki trafią wyłączenie do tych, które wydadzą je na szczytny cel. Oczywiście wciąż zdarzają się przypadki nieuczciwych osób, ale państwo stara się, by ich liczba była jak najmniejsza. Do niedawna np. listę OPP ogłaszało się raz do roku, 15 grudnia, obecnie jest ona aktualizowana na bieżąco. Dzięki temu, środki nie trafiają już do instytucji, które utraciły w międzyczasie status OPP. Warto zaznaczyć, że dostęp do informacji o działalności OPP jest o wiele łatwiejszy niż kiedyś, bo na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pod adresem http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Searchdziała specjalna wyszukiwarka, w której można znaleźć sprawozdania finansowe oraz merytoryczne z działalności takich jednostek.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA