| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Umowa agencyjna z zagranicznym agentem – skutki podatkowe

Umowa agencyjna z zagranicznym agentem – skutki podatkowe

Realizując umowę agencyjną z kontrahentem zagranicznym należy mieć na uwadze ryzyko podatkowe związane z możliwością rozpoznania po stronie polskiego przedsiębiorcy zakładu zagranicznego. W takiej sytuacji istnieje konieczność opodatkowania części dochodów przedsiębiorstwa poza granicami kraju - z uwzględnieniem zagranicznych regulacji prawno podatkowych obowiązujących w tym zakresie.

Z prawnego punktu widzenia, umowa agencyjna to jedna z umów z zakresu pośrednictwa handlowego. Na jej podstawie agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami na rzecz zlecającego przedsiębiorcy albo do ich zawierania w jego imieniu. Prawną podstawę umowy agencyjnej stanowią przepisy art. 758 ustawy Kodeks cywilny.

Na jego podstawie przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.

W przypadku podejmowania przez krajowych przedsiębiorców działalności za granicą (w tym na podstawie umowy agencyjnej) z uwagi na jej intensywność i powiązanie z terytorium danego państwa, obce organy podatkowe mogą żądać zapłaty podatku od części dochodów polskiego podatnika, generowanych z aktywności w tym państwie.

W tym celu należy ustalić, czy na terytorium danego państwa można polskiemu podatnikowi (Spółce) przypisać istnienie zakładu. Na gruncie większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zakład to abstrakcyjne pojęcie, pozwalające ocenić, czy działalność przedsiębiorstwa poza granicami kraju jego rezydencji jest na tyle intensywna, że uzasadnia jej opodatkowanie za granicą, w państwie osiągania dochodów z tej działalności (tzw. państwie źródła).

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Szczegółowa definicja zakładu znajduje się z reguły w wewnętrznym prawie podatkowym danego państwa oraz w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z tymi państwami. Biorąc pod uwagę typową treść umów o unikaniu podwójnego opodatkowania należy wskazać, że zakład jako stała placówka obejmuje m.in.: filię, biuro, zakład, warsztat. Zakład może jednak powstać również wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie posiada do dyspozycji takiej stałej placówki lecz działa jednak w innym państwie za pomocą tzw. przedstawiciela zależnego.

W tym zakresie osoba działająca w Umawiającym się Państwie (za granicą) w imieniu przedsiębiorstwa drugiego Umawiającego się Państwa (Polski), jeżeli posiada i zwyczajowo wykonuje w tym Państwie pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa, stanowi zakład w tym Państwie w zakresie wszelkiej działalności prowadzonej przez daną osobę na rzecz przedsiębiorstwa. Na tej podstawie dla powstania zakładu wystarczając jest zatem, aby:

  1. osoba (np. fizyczna lub prawna), inna niż niezależny przedstawiciel, działała w innym państwie,
  2. osoba ta działała w imieniu przedsiębiorstwa,
  3. osoba ta posiadała pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa, które jest zwyczajowo wykonywane,
  4. realizowane przez przedstawiciela czynności nie mają jedynie charakteru przygotowawczego lub pomocniczego. 

Jeśli więc w ramach zawartej Umowy Agencyjnej, Agent będzie świadczył usługi obejmujące m.in. pośredniczenie przy zawieraniu z partnerem handlowym umów sprzedaży a w tym zakresie Agentowi zostanie udzielone pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa i będzie je wykonywał zwyczajowo, to po stronie przedsiębiorcy zlecającego tego rodzaju działania powstanie ryzyko związane z rozpoznaniem zakładu zagranicznego Spółki w tym państwie. Z tym wiążą się określone skutki podatkowe w zakresie zapłaty podatku od części dochodów osiągniętych za granicą.

Zawierając umowę agencyjną z kontrahentem zagranicznym należy więc mieć na uwadze ryzyko podatkowe związane z możliwością rozpoznania po stronie przedsiębiorcy zakładu zagranicznego a w tym konieczności opodatkowania części dochodów przedsiębiorstwa poza granicami kraju (z uwzględnieniem zagranicznych regulacji prawno podatkowych obowiązujących w tym zakresie).

Tomasz Musialski, Kierownik Zespołu Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »