| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Zasady dokumentowania transakcji między polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem

Zasady dokumentowania transakcji między polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem

Prowadzę w Niemczech działalność za pośrednictwem zagranicznego zakładu mojej polskiej firmy. Księgowa poinformowała mnie, że w związku ze zmianą przepisów, po 1 stycznia 2015 r. mamy obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczącej transakcji pomiędzy moją firmą w Polsce a niemieckim zakładem, przypisanych do tego zakładu. Czy to prawda?

Tak. Obowiązek ten po 1 stycznia 2015 r. wynika wprost z dodanego do art. 25a updof nowego ust. 5b. Zgodnie z jego treścią przepisy art. 25a ust. 1-5 updof (czyli te regulujące zasady sporządzania dokumen­tacji transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi) stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof (czyli podmiotów objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce), prowadzących działalność przez zagraniczny zakład położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie transakcji pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem, przypisanych do tego zagranicznego zakładu.

Dotychczas bowiem nie było w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobnej re­gulacji wprost nakazującej wypełnianie tego rodzaju obowiązków dokumentacyjnych w odniesieniu do transakcji dokonywanych pomiędzy polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.

Należy podkreślić, że analogiczne obowiązki będą spoczywać na zagranicznych podmiotach prowadzących działalność w Polsce poprzez zakład. W tym przypadku również ustawodawca wprost wskazał, że obowiązki dokumentacyjne dotyczące transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi obejmują także transakcje pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przypisane do tego zagranicznego zakładu. Zmianę tę wprowadza znowelizowany art. 25a ust. 5a updof. Analogiczne regu­lacje w tym zakresie zawiera również znowelizowany art. 9a ust. 5a i 5b updop.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 25a ust. 5a i 5b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 9a ust. 5a i 5b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 5 lit. d) i lit. e) oraz art. 2 pkt 16 lit. d) i lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK