REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zorganizowanie konkursu z nagrodami - skutki podatkowe

Andersen w Polsce
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Zorganizowanie konkursu z nagrodami - skutki podatkowe /fot. Fotolia
Zorganizowanie konkursu z nagrodami - skutki podatkowe /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W celu zwiększenia sprzedaży przedsiębiorcy niejednokrotnie organizują różnego rodzaju akcje promocyjne dla swoich kontrahentów, dystrybutorów, sprzedawców i ich pracowników. Akcje tego rodzaju mogą przybrać formę sprzedaż premiowej, sprzedaży za złotówkę, programu motywacyjnego, a także konkursu. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z przeprowadzeniem konkursu z nagrodami?

Autopromocja

Co charakteryzuje konkurs?

Pojęcie konkursu nie zostało zdefiniowane na gruncie podatkowym. Analizując interpretacje indywidualne organów podatkowych można jednak wyróżnić kilka elementów, które zdaniem urzędników są niezbędne żeby dane przedsięwzięcie stanowiło konkurs.

Po pierwsze w konkursie musi występować element rywalizacji, współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Przez pewien czas wśród organów podatkowych dominował pogląd, że współzawodnictwo w konkursie nie może opierać się wyłącznie na osiągnięciu najwyższego poziomu zakupu. Jeżeli akcja promocyjna miała na celu motywowanie uczestników konkursu do zrealizowania założonego celu (np. wzrostu sprzedaży danego produktu czy usługi) poprzez oferowanie w zamian atrakcyjnych nagród, to organy podatkowe kwalifikowały ją jako program motywacyjny, a nie konkurs i uznawały, że nagrody z takiej akcji nie są opodatkowania zryczałtowanym podatkiem PIT. Analizując ostatnie interpretacje indywidualne można zauważyć, że organy podatkowe odchodzą już od tak rygorystycznego rozumienia współzawodnictwa (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 czerwca 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-190/16/DP). Tym samym rywalizacja w konkursie może polegać na osiągnięciu najwyższego poziomu sprzedaży/zakupów. Dla ostrożności można jednak dodatkowo przewidzieć kilka pytań konkursowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plan motywacyjny dla pracowników uzasadniony biznesowo i podatkowo

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu powinna czuwać komisja konkursowa, która również wyłoni zwycięzców, zgodnie z jasno ustalonymi kryteriami (konkursu nie mogą bowiem wygrać wszyscy jego uczestnicy). Wszystkie elementy konkursu wymienione powyżej powinny być szczegółowo określone w regulaminie konkursu.

Opodatkowanie konkursu

Nagrody dla uczestników konkursu są opodatkowane w zależności od statusu uczestnika konkursu.

  • Osoby fizyczne

Jeżeli uczestnikami konkursu są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, to nagroda konkursowa jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym PIT w wysokości 10%. Należy mieć na względzie, że jeżeli organizowany konkurs emitowany jest przez środki masowego przekazu lub jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu to wygrana w takim konkursie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, jeżeli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza kwoty 760 zł. Dotyczy to zarówno nagród pieniężnych, jak i voucherów na wycieczki oraz nagród rzeczowych (np. sprzęt elektroniczny).

Oprócz pobrania podatku organizator zobowiązany jest do sporządzenia informacji PIT-8AR i przesłania jej do urzędu skarbowego w terminie końca stycznia roku następującego po roku, w którym przekazał nagrodę konkursową.

Trzeba również pamiętać, że w przypadku, gdy przedmiotem nagrody nie są pieniądze, to laureat konkursu zobowiązany jest wpłacić organizatorowi kwotę zryczałtowanego podatku PIT. W praktyce przyznaje się laureatom konkursu dodatkową nagrodę pieniężną w wysokości odpowiadającej kwocie zryczałtowanego podatku, którą organizator wykorzystuje na zapłatę tego podatku.

Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości


  • Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

W przypadku, gdy uczestnikami konkursu są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w zakresie opodatkowania nagród pojawiają się wątpliwości. Nie jest bowiem jasne, czy przychód uzyskany w związku z otrzymaniem nagrody jest przychodem z prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej i powinien zostać przez te osoby opodatkowany tak, jak pozostałe przychody z tej działalności (czyli podatkiem liniowym 19% lub według skali podatkowej), czy powinien zostać opodatkowany przez organizatora zryczałtowanym podatkiem PIT. (10%).

Stanowisko organów podatkowych nie było w tej kwestii jednolite. Dopiero w ostatnim okresie organy podatkowe jednakowo interpretują, że nagroda uzyskiwana w konkursie przez przedsiębiorcę jest jego przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11.05.2016 r., nr IPPB1/4511-447/16-2/EC).

Inny pogląd prezentują natomiast sądy administracyjne. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 20.01.2015 II FSK 232/13 r.), nagrody otrzymane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu 10% podatkiem PIT, do którego pobrania zobowiązany jest organizator konkursu pełniący rolę płatnika.

Pochodne instrumenty finansowe w programie motywacyjnym – skutki podatkowe

Jak zatem powinien zachować się organizator konkursu? Może przyznać rację organom podatkowym i nie pobierać zryczałtowanego podatku, pozostawiając opodatkowanie uczestnikom – przedsiębiorcom lub może pokusić się o wejście w spór z fiskusem i wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej zasady opodatkowania.

Dlaczego właśnie konkurs?

Konkurs stanowi akcję promocyjną, którą warto rozważyć przede wszystkim w związku z niską stawką podatku dochodowego, który jest pobierany od wygranych nagród (10% PIT), za co na pewno będą nam wdzięczni uczestnicy konkursu. W przypadku innych akcji promocyjnych (za wyjątkiem sprzedaży premiowej) nagrody są opodatkowane przez uczestników na zasadach ogólnych, czyli co do zasady wyższą stawką, według skali. Ponadto w konkursie może brać udział nieograniczony krąg uczestników (inaczej niż np. przy sprzedaży premiowej, gdzie istotne jest zaistnienie stosunku sprzedaży pomiędzy organizatorem akcji promocyjnej a uczestnikiem). Tym samym możemy bez obaw organizować konkursy również dla pracowników kontrahentów

Autor: Elżbieta Stawarczyk, prawnik, Kancelaria KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

Więcej na http://ksplegal.pl/blog-o-podatkach/

Autor: Elżbieta Stawarczyk, prawnik, Kancelaria KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA