| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego częściowo w działalności gospodarczej

Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego częściowo w działalności gospodarczej

Podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne stosując stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 lutego 2017 r., 1061-IPTPB1.4511.7.2017.1.MAP.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podatnik nabył wraz z żoną dwupoziomowy lokal mieszkalny. W tym celu zaciągnęli kredyt hipoteczny. Obecnie podatnik zamierza przeznaczyć i wykorzystywać (używać) lokal na cele prowadzenia w nim własnej działalności gospodarczej. Podatnik wraz z żoną posiada wspólność majątkową małżeńską i lokal zaliczany jest do majątku wspólnego. Lokal wykorzystywany będzie częściowo przez podatnika dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Lokal jest kompletny i zdatny do użytku. Nie jest położony w budynku handlowo-usługowym. Podatnik zamierza wprowadzić lokal do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w części przeznaczonej na działalność gospodarczą i rozpocząć jego amortyzację. Podatnik zamierza zaliczyć powyższe wydatki związane z użytkowaniem lokalu do kosztów uzyskania przychodów w proporcji, która wyraża procent wykorzystywania mieszkania na cele działalności gospodarczej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnik będzie mógł, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT rozpocząć jego amortyzację i na podstawie art. 22j ustawy o PIT stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że środek trwały (lokal mieszkalny) może być amortyzowany przez niego na zasadach określonych w art. 22j ust. 1 pkt 3, tj. przez okres nie krótszy niż 10 lat. Tym samym podatnik będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne stosując stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie do części wartości początkowej lokalu wykorzystywanego na cele działalności gospodarczej.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia.

Patrycja Łukasiewicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK