| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy można złożyć PIT i zapłacić podatek w różnych terminach

Czy można złożyć PIT i zapłacić podatek w różnych terminach

Czy trzeba złożyć PITa i jednocześnie zapłacić podatek, który wynika z tego zeznania? Czy też można złożyć PIT np. w styczniu, a podatek wpłacić na konto urzędu skarbowego dopiero 30 kwietnia?

Nie ma obowiązku jednoczesnego wykonania obu czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 1 i 4) nie wymagają, by zapłata podatku, który "wychodzi" z rocznego PIT-a, była dokonywana łącznie (jednocześnie) ze złożeniem tegoż PIT-a. Czyli można to zrobić w różnych terminach.

Ważne by z jednym i drugim obowiązkiem zdążyć przed końcem kwietnia, jeżeli chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38.

Wpłacając podatek warto zadbać by na przelewie, czy dowodzie zapłaty były wystarczające dane identyfikujące podatnika (czyli w skrócie: imię, nazwisko, adres, NIP, i wskazanie PIT-a, z którego wynika podatek do zapłaty - np. PIT-37 za 2011 rok).

Warto też wiedzieć, że zgodnie z art. 60 ordynacji podatkowej za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

Polecamy: Ulgi i odliczenia - PIT 2011/2012

1) przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;

2) w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

W przypadku polecenia przelewu z rachunku bankowego podatnika w banku lub instytucji kredytowej niemających siedziby lub oddziału na terytorium Polski - za termin zapłaty podatku uważa się dzień obciążenia tego rachunku, jeżeli wpłacana kwota zostanie uznana na rachunku bankowym organu podatkowego w terminie 5 kolejnych dni roboczych.

W razie przekroczenia tego terminu za termin zapłaty uważa się dzień uznania kwoty na rachunku bankowym organu podatkowego.

Zlecenia płatnicze na rzecz organów podatkowych mogą być składane również w formie dokumentu elektronicznego przy użyciu oprogramowania udostępnionego przez banki lub inną instytucję finansową uprawnioną do przyjmowania zleceń płatniczych albo w inny sposób uzgodniony z bankiem lub inną instytucją przyjmującą zlecenie.

Polecamy: Ulga rehabilitacyjna 2011/2012

Zlecenie płatnicze, o którym mowa w poprzednim akapicie powinno zawierać dane identyfikujące wpłacającego, w tym NIP oraz powinno wskazywać tytuł wpłaty. Niepodanie lub błędne podanie tych informacji stanowi podstawę do odmowy realizacji wpłaty gotówkowej lub polecenia przelewu.

Podstawa prawna:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;
- ustawa
z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.;

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »