| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Bezrobotny wypełnia PIT

Bezrobotny wypełnia PIT

Choćby to wydawało się absurdalne, to jednak bezrobotny powinien uwzględnić otrzymany w trakcie roku zasiłek dla bezrobotnych w PIT na podstawie PIT-11 otrzymanego z urzędu pracy. Natomiast inne świadczenia dla bezrobotnych, np. środki na założenie działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego.

INFORAKADEMIA poleca: Zwolnienia w PIT

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z o PIT, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy (np. zasiłki dla bezrobotnych).

W myśl art. 38 ust 1a ustawy z o PIT, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika (a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby) roczną deklarację, według ustalonego wzoru (PIT-4R).

Ponadto zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy z o PIT, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka (PIT-11/8B).

Polecamy: Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach

Zatem w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym urząd pracy jako płatnik ma obowiązek sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją osobie, która pobierała zasiłek dla bezrobotnych oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jej miejsca zamieszkania.

Na podstawie PIT-11 osoba, która otrzymywała zasiłek dla bezrobotnych musi wypełnić rocznego PIT-a (PIT-37 - część C. wiersz 5: „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4.”, nawet jeżeli nie miała innych dochodów w rozliczanym roku podatkowym.

Nie jest również zwolniona z PIT refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat siedmiu. Taką refundację (nie większą jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych) może dostać bezrobotny samotnie wychowujący dziecko.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Jednak inne świadczenia należne bezrobotnym są już wolne od podatku dochodowego. Chodzi tu o:

-  zwrot kosztów otrzymany przez bezrobotnego na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu (art. 21 ust. 1 pkt 102 ustawy o PIT):
a) przejazdu do miejsca pracy,
b) przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne,
c) przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
d) przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
e) zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych,
f) przejazdu na egzamin.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK