| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Płatnik kontra podatnik, czyli kto płaci podatek, gdy płatnik nie pobrał zaliczki

Płatnik kontra podatnik, czyli kto płaci podatek, gdy płatnik nie pobrał zaliczki

Kilka lat temu kontrowersje wzbudziły przepisy Ordynacji podatkowej nakładające na płatników odpowiedzialność za niepobrane zaliczki. Przepisy były tak interpretowane, że płatnik po pomyłce co do prawidłowego rozliczenia z fiskusem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych musi zapłacić te zaliczki z własnych środków. Co najwyżej ma później prawo dochodzić nadpłacony przez siebie podatek od np. pracownika.

Przepis art. 8 Ordynacji podatkowej (O.p.) stanowi, że przepis nakazuje płatnikom obliczenie i pobranie od podatnika podatku oraz wpłacenie go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 26 O.p. podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Kontrowersyjny przepis to art. 26a § 1 O.p. Przepis ten zwalnia podatnika z odpowiedzialności przewidzianej przez przepisy Ordynacji podatkowej z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.

Za to przepisy Ordynacji podatkowej przewidują taką odpowiedzialność dla płatnika. W myśl art. 30 O.p. płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 O.p, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony całym swoim majątkiem.

Polecamy: Co grozi podatnikowi za nieujawnienie dochodów

Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi niewykonanie tych obowiązków, organ ten wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, w której określa wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, a niewpłaconego podatku. Nie stosuje się powyższych zasad, gdy podatek nie został pobrany z winy podatnika. Na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej w tych przypadkach organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika.

W sporach o to, kto ma zapłacić podatek dochodowy, gdy płatnik źle wypełnił swoje obowiązki, organy podatkowe wcale jednak nie uważają, że podatnik jest zwolniony z zobowiązania do zapłacenia podatków od swoich dochodów.

W interpretacji z 24 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-448/10-5/MT) zajął się wyjaśnieniem, jak należy interpretować przepisy podatkowe, gdy płatnik nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy w latach poprzednich. Pracodawca wypłacił pracownicy kasyna napiwki i nie pobrał od nich zaliczek.

Problem był więc następujący: Czy podatnik jest zobowiązany do wykazania dochodów z napiwków wypłacanych przez pracodawcę w rozliczeniu rocznym PIT, jeśli zaliczki na podatek dochodowy nie zostały od tych napiwków naliczone i potrącone. Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w tej sprawie jest następujące:

„Z zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnik ma obowiązek po upływie roku podatkowego złożyć zeznanie i zapłacić należny podatek od uzyskanych dochodów w poprzednim roku podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Reasumując, niezależnie od faktu, czy płatnik pobrał zaliczki na podatek dochodowy, czy tego nie dokonał, podatnik jest zobowiązany do należytego wypełniania obowiązków nałożonych na niego ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z wyżej cytowanymi art. 9 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik zobowiązany jest do wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym wszystkich osiągniętych w roku podatkowym dochodów, niezależnie od faktu, czy płatnik zaliczki na podatek dochodowy pobrał, czy też tego obowiązku nie wypełnił. W związku z powyższym Wnioskodawczyni zobowiązana jest do wykazania w rozliczeniu rocznym dochodów z napiwków wypłacanych przez pracodawcę, nawet jeśli zaliczki na podatek dochodowy nie zostały od tych napiwków naliczone i potrącone.”

Polecamy: Jak rozliczyć w PIT zwrócone składki ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK