| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

Wygrałem na loterii telewizor i zestaw kina domowego. Od tej wygranej został zapłacony zryczałtowany 10% podatek dochodowy. Postanowiłem sprzedać nagrodę natychmiast po jej otrzymaniu. Jak powinienem rozliczyć tą sprzedaż w urzędzie skarbowym?

W odniesieniu od rzeczy ruchomych niezaliczanych do majątku firmowego stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,

Polecamy: Kontrola podatkowa

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Ponieważ od otrzymania przez Pana nagrody do momentu sprzedaży nie minie pół roku, jej sprzedaż będzie powodowała powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przychodem ze sprzedaży rzeczy wygranych w loterii będzie cena określona w umowie sprzedaży. Nie powinna ona jednak być niższa od ich wartości rynkowej.

Kosztem uzyskania przychodu jest natomiast wartość nagrody, jaka została przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie. Ewentualna różnica będzie stanowić dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Polecamy: Podatki 2011

Dochód będzie stanowił dla Pana tzw. przychód z innych źródeł. Powinien zostać rozliczony w zeznaniu rocznym składanym na formularzu PIT-36 za rok, w którym dokonał Pan sprzedaży.

Konieczność zastosowania tego formularza przez Pana, pomimo iż nie jest Pan przedsiębiorcą wynika z tego, że w PIT-37 wykazuje się wyłącznie dochody rozliczane za pośrednictwem płatnika. A dochód ze sprzedaży nagrody uzyskany został bez takiego pośrednictwa.

Proszę rozważyć zatem, czy nie lepiej poczekać 6 miesięcy od daty otrzymania nagrody i po tym czasie sprzedać wygrany sprzęt już bez podatku.

Podstawa prawna:

• art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »