| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

W jakiej wysokości i na jakiej deklaracji należy odprowadzić zaliczkę na podatek z tytułu wygranej (w kwocie 800 zł) w konkursie z dziedziny nauki, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ?

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość wygranych w:
a) konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz
b) konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także
c) nagród związanych ze sprzedażą premiową
- jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Przy czym zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Wygrane przekraczające 760 zł podlegają, opodatkowaniu, przy czym podstawą opodatkowania jest cała wartość wygranej (nie różnica pomiędzy jej wartością, a kwotą 760 zł).

Od tej wygranej pobiera się nie zaliczkę na podatek, a zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W przypadku podanym w pytaniu będzie to kwota 80 zł (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT).

Polecamy: Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach?

Polecamy: Podatki 2011

Podatek pobiera i odprowadza płatnik w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek i przekazuje na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik jest obowiązany przesłać do urzędu skarbowego deklarację PIT-8AR, w której wykaże ten podatek.

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

W razie zaprzestania działalności płatnik przekazuje deklarację w terminie do dnia zaprzestania działalności (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 i la ustawy o PIT).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK