| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w wyniku sprawowania przez nich swojej funkcji. Spółka może ich w tym zakresie ubezpieczyć. Nie musi imiennie wskazywać członków zarządu, ubezpieczenie może dotyczyć także poprzednich, obecnych i przyszłych osób wykonujących tą funkcję. Powstaje pytanie, czy wydatek poniesiony przez spółkę na takie ubezpieczenie (składki) będzie stanowić opodatkowany dochód członków zarządu?

Jeżeli nie można określić wysokości świadczenia na rzecz pracownika, to świadczenie takie nie może być doliczone do jego dochodu. Brak określenia wysokości przychodu z nieodpłatnych świadczeń powoduje, że przychód nie będzie uwzględniony w podstawie opodatkowania i w konsekwencji opodatkowany.

O przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał on z postawionego mu do dyspozycji świadczenia.

Takie rozwiązanie zostało przyjęte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 kwietnia 2011 roku, III SA/Wa 1870/10.

Należy jednak podkreślić, że zagadnienie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń budzi wątpliwości i rozbieżności w orzecznictwie. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w maju 2010 r. w składzie 7 sędziów, stwierdził m.in., że sama możliwość skorzystania z usług medycznych jest przychodem pracownika, co oznacza przyjęcie przeciwnego stanowiska od przedstawionej wyżej tezy WSA w Warszawie..

Obecnie kwestia ta jest przekazana pełnemu składowi Izby Finansowej NSA, który lada miesiąc powinien podjąć stosowną uchwałę.

Podstawa prawna:

- art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.);

- art. 805 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »