| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Nagrody w konkursach organizowanych przez media są zwolnione z PIT

Nagrody w konkursach organizowanych przez media są zwolnione z PIT

Zwolnione z PIT są nagrody w konkursach o wartości do 760 zł. Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania tego zwolnienia (w przypadku konkursów z dziedzin innych niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport), nie wystarcza, że informacja o konkursie została przekazana w środkach masowego przekazu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wymaga bowiem, aby konkursy takie były zarówno ogłaszane (emitowane) przez mass media jak i środki masowego przekazu były ich organizatorem.

Stan faktyczny

Bank organizuje akcje promocyjne dla swoich Klientów. Niektóre z nich polegają na wyborze, zgłoszonego przez osoby uczestniczące w akcji - na przykład - najbardziej atrakcyjnego, najbardziej ciekawego, najbardziej dowcipnego pomysłu na projekt logo karty bankomatowej, czy też hasła reklamującego jeden z produktów Banku.

Regulamin takiego konkursu jest publikowany na powszechnie dostępnej stronie internetowej Banku, natomiast nie jest ogłaszany w prasie, radiu czy telewizji. W konkursie są przewidziane nagrody zarówno w formie rzeczowej jak i pieniężnej, których wartość nie przekracza kwoty 760 zł.

Czy nagrody przewidziane w powyżej opisanej akcji promocyjnej, organizowanej i ogłaszanej wyłącznie za pośrednictwem ogólnie dostępnych stron internetowych Banku, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł są objęte zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w:

a)  konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz

b) konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową

- jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Polecamy: Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zatem wolą ustawodawcy jest, by zwolnieniem przedmiotowym objęta była – w granicach limitu 760 złotych – wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu.

Ustawa nie definiuje pojęcia „środki masowego przekazu”. Również w obowiązującym systemie prawnym brak jest legalnej definicji tego pojęcia.

Według definicji Wydawnictwa PWN S.A. - środki masowego przekazu to środki komunikowania masowego, mass media, środki masowej informacji i propagandy, urządzenia, instytucje, za pomocą których kieruje się pewne treści do bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności.

Natomiast Internetowa Encyklopedia PWN definiuje pojęcie „środki masowego przekazu” (mass media, media, środki masowego komunikowania) jako urządzenia, instytucje, za pomocą których kieruje się pewne treści do bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności; prasa, radio, telewizja, także tzw. nowe media: telegazeta, telewizja satelitarna, Internet. Wśród mediów masowych powyższe definicje wymieniają prasę.

Przepisy podatkowe posługują się także pojęciem „konkurs”, chociaż nie zawierają jego definicji. W tej sytuacji uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego konkurs to ”przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnianych nagrodami”.

Równie ważna jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Polecamy: Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach?

Polecamy: Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursach?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK