| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Jednocześnie należy wziąć się pod uwagę treść art. art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej ordynacją. Stosuje się go także do przepisów ustawy o PIT, ponieważ ona sama nie zawiera szczególnych regulacji w tym zakresie.

Przepis art. 63 § 1 zakłada, że podstawy opodatkowania (kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom) zaokrągla się do pełnych złotych. Następuje to w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W przypadku, gdy podatek naliczony wnosi 0,475 zł, to zaokrąglany jest w dół- do zera. Jeśli  podatek byłby wyższy niż 0,5 zł to zaokrąglenie nastąpiło by w górę- do 1 zł. Mechanizm ten powoduje, że bank- jako płatnik- nie ma obowiązku odprowadzania od tych kwot podatku.

L. Etel i P. Pietrasz w artykule pt.: ”Wykładnia Ministerstwa Finansów dotycząca zasad zaokrągleń jest niezgodna z Konstytucją” wskazali, że zaokrągleniu podlega kwota podatku, a nie jego rat. Podatnik lub organ podatkowy najpierw powinien zatem zaokrąglić kwotę podatku do pełnych złotych, a następnie ustalić proporcjonalne raty. Inne zasady zaokrąglania stosuje się w podatku od środków transportowych, gdzie zaokrągleniu nie podlega kwota podatku, a jedynie każda z rat.

Zapłata podatku przy likwidacji lokaty jednodniowej

Opisane powyżej regulacje mają zastosowanie także w wypadku likwidacji lokaty przez klienta banku. Płatnikiem podatku odzysków kapitałowych jest bowiem bank. To  na banku ciąży obowiązek naliczenia, odprowadzenia i wpłacenia do urzędu skarbowego naliczonego podatku.

Mimo że w opisywanej sytuacji bank jest zwolniony od uiszczenia 19 % podatku, to obowiązek ten nie przejdzie na właściciela lokaty. Nie musi on odprowadzać podatku  w chwili likwidacji lokaty, ani w przeszłości.

Zmiana przepisów

Zjawisko unikania płacenia podatku Belki skłoniło Ministerstwo Finansów do podjęcia zmian w regulacjach podatkowych. Celem już uchwalonego rozwiązania jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Przedmiotowa nowelizacja ordynacji podatkowej znajduje się w art. 4 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 291, poz. 1707 z 30 grudnia 2011 r.). Nowelizacja ta wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od publikacji - czyli od 31 marca 2012 r.

Zmiana dotyczy sposobu zaokrąglania w naliczaniu podatku od zysków niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych. Polegać na tym, że  naliczony podatek od zysków z lokat będzie teraz podlegać zaokrągleniu - do 1 grosza, a nie jak wcześniej - do 1 zł.

Podatek będzie pobierany od wszystkich lokat (także dotyczyć to będzie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek) jednakowo.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2011 r. (nr IPTPB2/415-494/11-2/AKr).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK