| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Jednocześnie należy wziąć się pod uwagę treść art. art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej ordynacją. Stosuje się go także do przepisów ustawy o PIT, ponieważ ona sama nie zawiera szczególnych regulacji w tym zakresie.

Przepis art. 63 § 1 zakłada, że podstawy opodatkowania (kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom) zaokrągla się do pełnych złotych. Następuje to w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W przypadku, gdy podatek naliczony wnosi 0,475 zł, to zaokrąglany jest w dół- do zera. Jeśli  podatek byłby wyższy niż 0,5 zł to zaokrąglenie nastąpiło by w górę- do 1 zł. Mechanizm ten powoduje, że bank- jako płatnik- nie ma obowiązku odprowadzania od tych kwot podatku.

L. Etel i P. Pietrasz w artykule pt.: ”Wykładnia Ministerstwa Finansów dotycząca zasad zaokrągleń jest niezgodna z Konstytucją” wskazali, że zaokrągleniu podlega kwota podatku, a nie jego rat. Podatnik lub organ podatkowy najpierw powinien zatem zaokrąglić kwotę podatku do pełnych złotych, a następnie ustalić proporcjonalne raty. Inne zasady zaokrąglania stosuje się w podatku od środków transportowych, gdzie zaokrągleniu nie podlega kwota podatku, a jedynie każda z rat.

Zapłata podatku przy likwidacji lokaty jednodniowej

Opisane powyżej regulacje mają zastosowanie także w wypadku likwidacji lokaty przez klienta banku. Płatnikiem podatku odzysków kapitałowych jest bowiem bank. To  na banku ciąży obowiązek naliczenia, odprowadzenia i wpłacenia do urzędu skarbowego naliczonego podatku.

Mimo że w opisywanej sytuacji bank jest zwolniony od uiszczenia 19 % podatku, to obowiązek ten nie przejdzie na właściciela lokaty. Nie musi on odprowadzać podatku  w chwili likwidacji lokaty, ani w przeszłości.

Zmiana przepisów

Zjawisko unikania płacenia podatku Belki skłoniło Ministerstwo Finansów do podjęcia zmian w regulacjach podatkowych. Celem już uchwalonego rozwiązania jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Przedmiotowa nowelizacja ordynacji podatkowej znajduje się w art. 4 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 291, poz. 1707 z 30 grudnia 2011 r.). Nowelizacja ta wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od publikacji - czyli od 31 marca 2012 r.

Zmiana dotyczy sposobu zaokrąglania w naliczaniu podatku od zysków niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych. Polegać na tym, że  naliczony podatek od zysków z lokat będzie teraz podlegać zaokrągleniu - do 1 grosza, a nie jak wcześniej - do 1 zł.

Podatek będzie pobierany od wszystkich lokat (także dotyczyć to będzie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek) jednakowo.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2011 r. (nr IPTPB2/415-494/11-2/AKr).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »