| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Gdy małżonkowie złożyli odrębne zeznania, a następnie uznali, że chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, to do dnia, w którym upływa termin określony dla złożenia zeznania (30 kwietnia), mogą dokonać ich korekty składając wspólne zeznanie. Późniejsze złożenie oświadczenia, podobnie jak złożenie wspólnej deklaracji korygującej pozbawi małżonków prawa do rozliczenia łącznego.

Problemy mogą się pojawić się w sytuacji gdy drugi małżonek będzie kwestionował prawo do podpisu. Gdy stwierdzi, że nie dał upoważnienia do tej formy rozliczeń, małżonek, który podpisał deklarację, będzie miał problem z wykazaniem takiego upoważnienia.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy:  Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jeśli współmałżonek zakwestionuje rozliczenie i nie uda się udowodnić przekazania wcześniej upoważnienia, wniosek o łączne opodatkowanie będzie nieskuteczny i małżonkowie muszą rozliczyć się osobno.

Termin na podjęcie decyzji odnośnie do skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego dochodów małżonkowie mają do 30 kwietnia następnego roku podatkowego . Po upływie tego terminu złożenie wspólnego zeznania lub korekta wcześniej złożonych odrębnych zeznań i złożenie wspólnego zeznania będzie już bezskuteczne i małżonkowie będą podlegać odrębnemu rozliczeniu.

Przepisy ustawy PIT nie przewidują także możliwości wycofania wniosku o wspólne opodatkowanie po upływie terminu do złożenia zeznania podatkowego - jeżeli jeden z małżonków zmarł w trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed dniem, w którym upływa termin do złożenia zeznania, wniosek o wspólne rozliczenie dochodów może złożyć drugi z małżonków.

Dlatego też jeżeli małżonkowie złożyli odrębne zeznania, a następnie uznali, że chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, to do dnia, w którym upływa termin określony dla złożenia zeznania (30 kwietnia), mogą dokonać ich korekty składając wspólne zeznanie. Późniejsze złożenie oświadczenia, podobnie jak  złożenie deklaracji korygującej pozbawi małżonków prawa do rozliczenia łącznego.

Analogicznie, jeżeli małżonkowie złożyli wspólne zeznanie podatkowe, to również mogą zrezygnować z takiej formy opodatkowania składając w terminie dla złożenia zeznania (30 kwietnia) korektę poprzez  złożenie odrębnych zeznań podatkowych.

Podstawa prawna: art. 6, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »