| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Niektóre firmy chcąc ograniczyć koszty swojej działalności niekiedy podejmują decyzję o rezygnacji z leasingu samochodów. W zamian wprowadzają system wykorzystywania przez pracowników ich samochodów prywatnych na cele służbowe z przyznaniem im stosowanego dodatku na pokrycie kosztów tego użytkowania. Jakie skutki wywoła przyznanie takiego dodatkowego świadczenia dla pracownika na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?

Dnia 1 marca 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w zakresie podróży służbowych. Zobacz treść rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu  w państwowej  lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (Dziennik Ustaw z 5 lutego 2013 r., poz. 167).

Zobacz także: Podróże służbowe po 1 marca 2013 r.

Rozporządzenia te stanowią, iż na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży służbowej na terenie kraju lub poza jego granicami samochodem niebędącym własnością pracodawcy.

W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w maksymalnej wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu ustaloną, w ramach limitu zwolnienia, przez pracodawcę.

Regulamin podróży służbowych – wzór kluczowych zapisów

Jeżeli pracodawca uregulował wysokość stawki za 1 km przebiegu w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę, wówczas zwolnieniu od opodatkowania podlega wyłącznie kwota określona w tych dokumentach  nieprzekraczająca limitu określonego w Rozporządzeniach.

Jednocześnie wskazać należy, iż Rozporządzenia dopuszczają, by na wniosek pracownika była mu przyznana zaliczka na niezbędne koszty podróży.

Przenosząc powołane przepisy na analizowaną sytuację wskazać należy, iż przy założeniu prowadzenia przez pracowników ewidencji przebiegu pojazdu pozwalającej stwierdzić, które jazdy wiązały się z podróżą służbową, możliwe jest zastosowanie zwolnienia od opodatkowania części wartości dodatkowych świadczeń przyznanych przez Pracodawcę.

Maksymalna wartość zwolnienia odpowiada iloczynowi przejechanych kilometrów do celów służbowych przez stawkę za 1 km przebiegu wynikającą z Rozporządzenia z 25.3.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Stawka ta wynosi dla samochodu osobowego:

1) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,

2) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

Reasumując, zwolnieniu od opodatkowania będzie podlegała tylko ta część świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z wykorzystaniem samochodu prywatnego w celach służbowych, która stanowi pokrycie kosztów podróży służbowej odbytej prywatnym samochodem pracownika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK