| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Niektóre firmy chcąc ograniczyć koszty swojej działalności niekiedy podejmują decyzję o rezygnacji z leasingu samochodów. W zamian wprowadzają system wykorzystywania przez pracowników ich samochodów prywatnych na cele służbowe z przyznaniem im stosowanego dodatku na pokrycie kosztów tego użytkowania. Jakie skutki wywoła przyznanie takiego dodatkowego świadczenia dla pracownika na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?

Maksymalną wysokość tego zwolnienia określa się jako iloczyn przejechanych kilometrów w związku z podróżą służbową przez stawkę za 1 km przebiegu ustaloną w odpowiednich regulacjach. Wartość świadczenia wykraczająca poza limit podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy.

Kilometrówka 2012

Jazdy lokalne – zwolnienie tylko dla listonoszy, leśników i pracowników socjalnych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT wolny od opodatkowania jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Zwolnienie to ma limit - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Obowiązek pokrycia tych kosztów wynika z ustaw regulujących pracę w zawodach listonosza, pracowników służby leśnej oraz pracowników socjalnych. Zwolnienie to ma zatem zastosowanie wyłącznie do osób zatrudnionych w tych zawodach.

Wobec powyższego, w zwolnienie to nie może być zastosowane w przypadku pracowników wykonujących inne zawody.

Zwolnieniu od opodatkowania PIT będzie podlegała tylko ta część świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z wykorzystaniem samochodu prywatnego w celach służbowych, która stanowi zwrot kosztów podróży służbowej odbytej prywatnym samochodem pracownika w granicach limitu przewidzianego przepisami prawa. Wartość dodatkowych świadczeń przekraczająca ten limit stanowi przychód pracowników ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK