| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Nie złożyłeś w terminie zeznania - nie zapomnij o czynnym żalu

Nie złożyłeś w terminie zeznania - nie zapomnij o czynnym żalu

Jeżeli nie wywiążesz się w terminie z obowiązku złożenia rocznego PIT-a, możesz być zagrożony odpowiedzialnością karną. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal.

Przywilej dla podatników w postaci tzw. czynnego żalu wprowadził art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karanych przez ten kodeks.

Złożenie czynnego żalu sprawi, że nie będziesz podlegał karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Warunkiem jest nie tylko – abyś jako sprawca - po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu (np. osoby współdziałające w jego popełnieniu).

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Kontrola podatkowa

Poprzez czynny żal uwolnić się od ryzyka poniesienia odpowiedzialności karnej możesz tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiścisz w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

Pamiętaj, że czynny żal może też dotyczyć czynów zabronionych, które nie polegają na uszczupleniu należnego podatku.


Polecamy: Podatki 2014 - PIT-Y za 2013 r.


Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie. Możliwe też jest przekazanie zawiadomienia ustnie do protokołu. Oznacza to, że jeżeli w czasie wizyty w urzędzie skarbowym przyznasz się w czasie rozmowy z urzędnikiem, że np. nie złożyłeś w terminie zeznania za 2010 r., to nie będzie to czynny żal.

Nawet jak zaraz po rozmowie złożysz zeznanie, może zostać ci wymierzona grzywna. Twoje zawiadomienie o opóźnieniu w złożeniu zeznania, nie zostało bowiem ujęte w formie protokołu.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony:

1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Nie można też powołać się na czynny żal sprawca, który:

1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;

2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;

3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że czynny żal złożyli wszyscy członkowie grupy lub związku;

avatar

2014-03-31 22:01 Zgłoś

witam kupiłem motor 1 miesiąc temu i podobno trzeba zapłacić za nigo podatek od zbogacenia tj.2% w terminie do 14 dni od zakupu. termin przeleciał i pani w urzedzie powiedziała mi że musze napisać pismo CZYNNY ŻAL .możecie mi podesłaś na meila AREQ@POCZTA.ONET.EU jakiś wzór jak to ma być napisane ażeby nie dostać kary grzywny.bardzo prosze o pomoc POZDRAWIAM

avatar

2013-12-23 09:26 Zgłoś

Na szczęście jeszcze nie miałem sytuacji w którejh spóźniłem się z zeznaniem podatku, choć mój teść już tak. Ja już na wszelki wypadek zapoznałęm sie z konsekwencjami za nie złożenie deklaracji. Polecam jeszcze przeczytac ten artykuł : http://prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2012-niezlozenie-zeznania-podatkowego-moze-byc-przestepstwem.html Pozdrawiam!!

avatar

2013-06-10 18:08 Zgłoś

należy pisać:więcej grzechów nie pamiętam Panie Naczelniku lecz postanawiam się poprawić i za wszystkie grzechy serdecznie żałuję.następnie Pan Naczelnik ogłosi ci pokute do odprawienia i zapuka w szufladę biurka.ty odchodząc nie zapomnij ucałować jego dłoni.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem Infor.pl »