| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Kto i kiedy może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Fiskus twierdzi "od zawsze", że osoby żyjące w konkubinacie nie mogą być uznane za samotnie wychowujące dziecko mimo, że w poprzedniej (obowiązującej do rozliczenia za 2010 rok) definicji osób, które mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania z dzieckiem nie było wprost wskazanego wymogu faktycznego wychowywania dziecka.

Jednak sądy administracyjne, do których można się odwołać od decyzji urzędów skarbowych uważały inaczej. Przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2498/08) stwierdził, że „(…) samotność w znaczeniu potocznym to życie bez innej osoby, a samotny na tle art. 6 u.p.d.f. to matka lub ojciec danego dziecka bez męża lub żony.” Takie samo orzeczenie WSA w Warszawie zapadło 18 września 2007 r. w sprawie o sygnaturze akt III SA/Wa 1133/07.

Niestety później sądy administracyjne przychylały się raczej do stanowiska fiskusa. Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 czerwca 2009 r. (sygn. akt II FSK 279/08), w którym NSA uznał, iż skarżący (który nie jest związany z matką dziecka związkiem małżeńskim, ale z nią mieszka i razem z nią wychowuje ich wspólne dzieci) nie wychowywał samotnie dzieci.

 29 października 2010 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o PIT, która wprowadziła nową, obecnie obowiązującą definicję osoby samotnie wychowującej dziecko - podkreślającą wymóg faktycznego samotnego wychowywania dziecka.

Z tej nowej definicji wynika wprost, że ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem może skorzystać ta osoba, która będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku, do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, faktycznie w danym roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Ta nowelizacja ustawy o PIT obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. i ma zastosowanie do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2011 roku.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »