| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Z ustawy o PIT wynika również, że takim zwolnieniem podatkowym objęte są dopłaty:
- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
- z innych źródeł, ale do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Dość często pracodawcy ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowują pracownikom wczasy zorganizowane np. przez biuro turystyczne dla całej rodziny. Wówczas zwolniona z opodatkowania PIT będzie tylko ta część dopłaty, która dotyczy wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18.

Właściciel firmy zajmującej się produkcją wyrobów skórzanych postanowił, że dofinansuje wypoczynek na koloniach dzieci dwóch swoich pracowników, którzy znajdują się w trudniejszej sytuacji finansowej. Kolonie zorganizowane będą przez biuro podróży. Dzieci pracowników są w wieku od sześciu do 12 lat. W firmie nie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, więc właściciel firmy dofinansuje wypoczynek dzieci pracowników z innych źródeł. Dopłata będzie wynosić 400 zł na każde dziecko.
W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał obowiązku wyliczania i pobierania zaliczek na PIT przy dokonywaniu wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania wypoczynku ich dzieci

Reasumując, firma nie ma obowiązku poboru zaliczek na PIT, jeżeli dokonuje wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości.

Ponadto firma nie powinna również pobierać zaliczek na podatek przy dokonywaniu wypłat na powyższy cel z innych źródeł do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Ponadto dopłaty pracodawcy do wypoczynku organizowanego „na własną rękę” przez pracowników – rodziców dzieci i młodzieży do 18 lat będą mogły korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »