| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Firma nie powinna pobierać zaliczek na PIT, kiedy dokonuje wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania wypoczynku ich dzieci z funduszu socjalnego i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nie każde dofinansowanie jest jednak tak samo traktowane.

Jak wynika bowiem z przepisów ustawy o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 78) zwolnione z są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Chodzi tu o wypoczynek w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonym z nauką, leczeniem sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnienie obejmuje również dofinansowanie przejazdów związanych z takim wypoczynkiem lub pobytem na leczeniu.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego - PIT 2012 / 2013

Darowizny na cele pożytku publicznego - ulga w PIT 2012 / 2013

Przepisy nie określają formy prawnej, w jakiej mają prowadzić swoją działalność podmioty zajmujące się wypoczynkiem. Można więc przyjąć, że są nimi zarówno te, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli np. biura turystyczne, jak również i te, które zajmują się statutowo takiego rodzaju działalnością.

Jednak zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia z PIT istotne jest to, czy tego typu wypoczynek organizowany jest zgodnie ze specjalnymi regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, tj. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 ze zm.). (...) zasadnicze znaczenie ma formalno-prawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu.
Przez zorganizowany wypoczynek należy rozumieć wszelkie formy wypoczynku zorganizowanego z wyjątkiem takich form wypoczynku, jak: wczasy „pod gruszą”, pobyt u rodziny oraz wypoczynek organizowany „na własną rękę” przez rodziców (pracowników) i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, czy wynajmowanych pokojach. ( z uzasadnienia interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 grudnia 2012 r. - nr IPTPB1/415-647/12-2/ASZ).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »