| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?

Podkreślić należy, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność z jakiego konta przekaże nam świąteczny prezent. Na ogół pracodawcy wiedzą z jakiego konta ten prezent przekazywać. Jeśli przekaże pieniądze ze środków obrotowych powinien potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Pracownik więc nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności ale oczywiście realnie otrzymuje mniejszy prezent.

Warto też pamiętać, że świadczenia o których piszę, nie są nagrodą świąteczną. To pomoc dla pracownika, która wynikać powinna z regulacji zawartych w zakładowych regulaminów ZFŚS. Pomoc ta powinna zależeć od sytuacji materialnej pracownika. 

Ponieważ jednak przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia większość pracowników otrzyma ukrytą nagrodę świąteczną, zapewne w takiej samej wysokości jak pozostali, czyli 380 zł.

Rodzi się pytanie co w sytuacji, gdy wszyscy pracownicy danej firmy (bez względu na sytuację socjalną) dostaną po 380 zł z ZFŚS. Czy to tylko pracodawca może ponieść konsekwencję niewłaściwego gospodarowania ZFŚS? Czy może też coś grozi w tej sytuacji pracownikom? Z pewnością pracodawca może mieć nieprzyjemności w przypadku kontroli PIP (np. grzywna). Ale również ew. kontrola ZUS może stwierdzić, że w takiej sytuacji świadczenia nie korzystają ze zwolnienia od składek ZUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »