| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?

Od nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2009 r. niestety nie, choć duże sieci handlowe robią wszystko aby nadal takie bony sprzedawać.

Podatkowa historia bonów sięga roku 2001, kiedy wprowadzono je do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniając je jednocześnie z podatku. Ograniczono jednak wysokość bonów zwolnionych z podatku. W 2001 r. była to kwota najniższego wynagrodzenia. Później zmniejszono ją do połowy najniższego wynagrodzenia, a następnie do kwoty 380 zł. Kwota ta funkcjonuje do dzisiaj ale nie dotyczy bonów, które od 2004 roku niezależnie od wysokości podlegają opodatkowaniu.

Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? Oznacza tyle, że jeżeli otrzyma on od swojego pracodawcy bon o wartości 380 zł. to będzie musiał zapłacić od niego podatek w wysokości 18 lub 32 % w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Firmy prywatne raczej nie stosują od 2004 r. rozdawnictwa bonów i przekazują swoim pracownikom towary w naturze ( np. koszyk z produktami spożywczymi ) w przeciwieństwie do instytucji państwowych. Te nadal chętnie rozdają bony mimo, iż działania te są sprzeczne z interesem pracowników.

Od dwóch lat najbardziej wskazane (podatkowo) jest obdarowywanie pracowników po prostu pieniędzmi. Za otrzymane pieniądze pracownik kupi sobie to, to będzie uważał za najbardziej potrzebne. Zamiast pieniędzy pracownik może także otrzymać tzw. kartę przedpłaconą, czyli coś w rodzaju karty kredytowej z przekazaną na nią przez pracodawcę określoną kwotą.

Jeśli mamy jako pracownicy wpływ na formę otrzymania świątecznego wsparcia sugerujmy pracodawcy raczej przekazanie towarów lub pieniędzy. Dzisiaj fiskus nie kwestionuje kart przepłaconych, ale jakie będzie jego stanowisko jutro – nie wiadomo. Fiskus uważa, że opodatkowane są bony, talony i inne podobne formy które można zamienić na towary. Niewykluczone, że karty przepłacone traktować będzie tak samo.

Pamiętać jednak należy, że świadczenie takie nie może być wypłacone ze środków obrotowych firmy czy instytucji ponieważ wówczas podlegałoby opodatkowaniu i tzw. „oZUSowaniu”. Może natomiast być wypłacone ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszu związków zawodowych i wówczas opodatkowane ani oZUSowane nie będzie. 

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Tak więc reasumując zakupione z rachunku ZFŚS lub funduszu związków zawodowych towary przekazane pracownikowi lub też przekazane mu pieniądze w wysokości do 380 zł. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zwolnione od podatku. Nie są także obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli pracownik otrzyma towary lub pieniądze o większej wartości, nadwyżka będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Nadwyżka traktowana będzie jak nagroda lub dodatkowe wynagrodzenie. Przy czym oczywiście świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »