| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Odpowiadając na pytanie naszej Redakcji Ministerstwo Finansów potwierdziło, że lokaty z jednodniową kapitalizacją (tzw. „antypodatkowe” lub „antybelkowe”) nie podlegają PIT jeżeli w dacie kapitalizacji odsetek zostanie podatkowi dopisane nie więcej niż 2,49 zł. Wtedy podatek wynosi mniej niż 50 groszy i zaokrągla go się do zera.

Coraz więcej banków oferuje lokaty i rachunki na których odsetki naliczane są codziennie, co przy określonej wysokości lokaty (z reguły 10-14 tys. zł) powoduje, że podatek Belki wynosi codziennie 0.

Taki skutek osiąga się w sytuacji gdy bank nalicza codziennie odsetki niższe niż 2,50 zł. Wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek wynosi 38 groszy i zgodnie z zasadami ordynacji jest zaokrąglany do zera.

Ordynacja podatkowa w art. 63 stanowi bowiem, że podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych. Natomiast końcówki poniżej 50 groszy są pomijane.

Ostatnio w mediach pojawiło się stanowisko, że niezależnie od art. 63 ordynacji podatkowej podatek od tych odsetek będzie musiał podatnik i tak zapłacić przy okazji rocznego zeznania podatkowego.

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Finansów jakie jest stanowisko resortu odnośnie opodatkowania lokat z jednodniową kapitalizacją.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, p. Magdalena Kobos odpowiadając 17 listopada 2009 r. na pytanie naszej Redakcji udzieliła następującej odpowiedzi (publikujemy bez skrótów):

Szanowny Panie Redaktorze,

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, od uzyskanych przychodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 30a ust. 1 ustawy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 tej ustawy). Zatem, z istoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych wynika, że należny podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 i 4 ustawy stanowią, że płatnicy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu przychodów z odsetek od lokat bankowych (art. 30a ust. 1 ustawy).

Obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy płatnik jest zobligowany do stosowania przepisu art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących zaokrąglania. Z tego względu w tym zakresie należy stosować przepisy ogólne zawarte w Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 groszy, płatnik (np. bank) - zgodnie z zasadami zaokrąglania przewidzianymi w art. 63 Ordynacji podatkowej - nie jest zobowiązany do pobrania tego podatku (podatek nie występuje).

W takim przypadku przepis art. 45 ust. 3b ustawy, zgodnie z którym w zeznaniu rocznym wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, nie ma zastosowania.


Magdalena Kobos
Rzecznik prasowy

Stanowisko Ministerstwa jest więc jasne – nie ma podatku przy naliczaniu odsetek nie większych niż 2,49 zł. Żaden przepis nie zabrania codziennej kapitalizacji odsetek, więc aktualna praktyka banków w tym zakresie jest zgodna z prawem. Natomiast nie ma tu zastosowania art. 45 ust. 3b ustawy o PIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK